Światowy Dzień Filozofii w Lublinie

75446833 3007915805885207 2317344983171989504 o

„Głos-rozgłos” to hasło 4. edycji Światowego Dnia Filozofii, który odbędzie się 21 listopada w Lublinie. Celem inicjatywy jest pokazanie zarówno młodszym, jak i starszym mieszkańcom, że filozofia może być ciekawa i ważna w codziennym życiu.

Organizatorzy (Międzynarodowe Szkoły Paderewski, Dom Słów, Wydział Filozofii i Socjologii UMCS oraz Fundacja Karuzela Aktywności), dzięki finansowemu wsparciu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin, przygotowali bezpłatne wydarzenia dla osób w każdym wieku.

– Podczas tegorocznej edycji Światowego Dnia Filozofii chcemy przyjrzeć się takim kategoriom filozoficznym jak: głos, słyszalność, bezgłos, milczenie czy rozgłos – mówi Joanna Jawiczuk z Międzynarodowych Szkół Paderewski, koordynatorka projektu.

Oferta programowa jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie – od uczniów szkół podstawowych po studentów i osoby dorosłe. Wydarzenia będą odbywały się w godz. 8.00-19.00 w różnych miejscach w Lublinie.

– Jednym z kluczowych punktów programu będzie koncert w Teatrze Starym. Będzie to filozoficzno-muzyczny esej, podsumowujący całość obchodów Światowego Dnia Filozofii – wyjaśnia Joanna Jawiczuk. – Słuchacze, prowadzeni przez konferansjera, będą mieli okazję skonfrontować się z tym, jak filozoficzne kategorie głosu czy słyszalności można opowiedzieć muzycznie.

Trzeci czwartek listopada, dzięki inicjatywie UNESCO, obchodzony jest jako Światowy Dzień Filozofii. Mieszkańcy Lublina będą mogli zauważyć to m.in. dzięki wyjątkowej instalacji, która powstanie przy Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN. Przechodnie będą mieli możliwość, żeby wsłuchać się w głosy płynące z pięknych, ilustrowanych skrzyneczek. Warto będzie zatrzymać się i posłuchać, chociażby dlatego, że swoich głosów użyczyli Lublinianie tacy jak Grażyna Lutosławska czy o. Tomasz Dostatni.

Organizatorzy przewidzieli również wiele  ciekawych warsztatów dla dzieci i młodzieży.

– Łączymy filozofię z Capoeirą, odwołujemy się do metody amerykańskiej kompozytorki
i filozofki Pauline Oliveros oraz zachęcamy do doświadczenia „deep listening” – tłumaczy Joanna Jawiczuk. – Opowiadamy znane baśnie, ale u nas „Mała Syrenka” nie będzie opowieścią o niespełnionej miłości, a „Dzikie Łabędzie” tylko i wyłącznie historią o okrutnej macosze.

W Galerii Labirynt odbędzie się „Spotkanie z filozofem” – gościem będzie Tomasz Stawiszyński, filozof, publicysta, autor audycji radiowej „Godzina Filozofów” w radiu Tok FM. Będzie to okazja, żeby poszukać odpowiedzi na pytania: „Kto dzisiaj słucha filozofów?”, „Jakie nurty filozoficzne są ciągle żywe we współczesnym świecie?”, „Czy w filozofii jest miejsce na poczucie humoru i zajmowanie się prozą życia?” oraz „Czy są tematy, na które powinno się milczeć?”.

Patronat medialny: Radio Lublin.

Więcej informacji na:

https://dzienfilozofii.pl i https://www.facebook.com

 

Exit mobile version