Święto Niepodległości: uroczystości patriotyczne w regionie

2862280 lg

W Białej Podlaskiej uroczystości upamiętniające 101. rocznicę odzyskania Niepodległości rozpocznie o godzinie 10.00 msza święta odprawiona w kościele przy ulicy Brzeskiej. Następnie uczestnicy obchodów przejdą na plac Wolności, gdzie odczytany zostanie niepodległościowy apel pamięci i pod pomnikiem orła oraz tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu złożone kwiaty. Uroczystości uświetni koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie AWF i młodzieży z IV Liceum Ogólnokształcącego.

W powiecie biłgorajskim główne uroczystości związane ze 101. rocznicą odzyskania niepodległości odbędą się w Biłgoraju. Na godzinę 9.15 zaplanowano zbiórkę pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przed Kościołem Trójcy Przenajświętszej i Wniebowzięcia NMP. O 9.30 odprawiona zostanie msza święta, a po niej złożenie kwiatów przy tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego. Dopełnieniem świętowanie będzie wieczorny koncert taneczny.

Chełmskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie o godzinie 9:00 msza św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Chełmie. Po mszy o godz. 10.30 pod pomnikiem Niepodległości na placu dr Edwarda Łuczkowskiego  chełmianie świętować będą 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po ceremoniale wojskowym i wystąpieniu prezydenta Chełma, zostanie odczytany Apel Pamięci , a po nim zostanie oddana salwa honorowa. Następnie pod pomnikiem Niepodległości członkowie delegacji instytucji i urzędów złożą wieńce i kwiaty. Po defiladzie wojskowej o godz 11.30 zaplanowano Koncert Niepodległościowy w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie oraz koncert pieśni i piosenek patriotycznych Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej.

W gminie Goraj uroczystości rozpoczną się o 8.30 od przemarszu i złożenia kwiatów na rynku w Goraju. O 9.00 w miejscowym kościele sprawowana będzie Msza święta.

Biegiem Niepodległości mieszkańcy gminy Lubycza Królewska uhonorują 11 listopada. Trasa będzie wiodła przez miejsca związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. – Dzięki temu realizując swoje sportowe pasje będzie można też wiele się nauczyć – mówi mówi nauczyciel historii i przewodniczący Rady Miejskiej w Lubyczy Królewskiej, Mariusz Lewko.

Start i meta biegu będą pod pomnikiem pamięci bohaterom poległym w walce za wolność przy Urzędzie Miasta Lubyczy. Uczestnicy pobiegną ulicą Kolejową, następnie przez las w stronę cmentarza żołnierzy austriackich oraz przez miejscowość Teniatyska. Bieg Niepodległości rozpocznie się o godzinie 13.45. Zapisy są prowadzone do momentu rozpoczęcia zawodów.

W Łukowie obchody odzyskania Niepodległości rozpoczną się o godzinie 9.00 złożeniem kwiatów pod tablicą poświęconą Polskiej Organizacji Wojskowej. Pół godziny później w kościele pw. Przemienienia Pańskiego odbędzie się część artystyczna przygotowana przez Fabrykę Piosenki oraz Teatr Poezji. Następnie o godzinie 10 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny. Po Eucharystii na Placu Narutowicza odbędzie się musztra paradna w wykonaniu kadetów z Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym. Obchody tradycyjnie zakończą Łukowskie Uliczne Biegi Niepodległości. Impreza rozpocznie się o godzinie 11.30. Start i metę zaplanowano na ulicy Zdanowskiego.

W Międzyrzecu Podlaskim obchody rozpoczną się w południe mszą świętą, która zostanie odprawiona w kościele pw. św Apostołów Piotra i Pawła. Po eucharystii uczestnicy obchodów przemaszerują pod pomnik Bohaterów Miasta, gdzie delegacje złożą kwiaty. Zaplanowano też występ Chóru Młodzieżowego MOK. Obchody zakończy Rodzinny Bieg Niepodległościowy, który odbędzie się w Parku Potockich. Początek o godzinie 14.30.

Koncertem chóru oraz promocją książki uczczą Narodowy Dzień Niepodległości mieszkańcy gminy Niemce. Podczas koncertu „Poległych chwała, wolność żywym” wystąpi Chór Męski „Bas Canto” pod batutą Henryka Pogorzelskiego. Towarzyszyć mu będą laureaci 6 Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej „A to Polska właśnie”. Zaplanowano też promocję publikacji „Ocalić od zapomnienia. Spacerkiem przez stulecie Niemiec”. Książka jest dziełem blisko 30 autorów. Zawiera archiwalne fotografie i dokumenty, a także wspomina losy bohaterów, którzy przybyli do gminy od czasów zaborów po lata 80. 20 wieku. Są tutaj świadectwa świadków historii oraz opisy ciekawych tradycji i języka mieszkańców Niemiec i okolic. Początek w Europejskim Ośrodku Integracyjnym w Niemcach o godz 16.00.

W Tarnogrodzie uroczystości rozpoczną się o godzinie 09.30 przy Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury, skąd uczestnicy udadzą się do kościoła parafialnego. Po mszy świętej odbędzie się uroczysta akademia.

W Terespolu uroczystości rozpocznie msza święta odprawiona o godzinie 10.00 w kościele pw. sw Trójcy. Następnie pod pod pomnikiem Niepodległości i Nieznanego Żołnierza złożone zostaną kwiaty. O godzinie 11.45 wystartuje I Bieg Niepodległościowy, którego trasa będzie przebiegać ulicami miasta. O godzinie 12.00 w Prochowni zaplanowano otwarcie wystawy „Droga do wolności”.

W gminie Turobin świętowanie rozpocznie się w kościele św. Dominika o godzinie 9.30.

Zamość: tegoroczne obchody rozpocznie uroczysta sesja Rady Miasta o godzinie 13.30. O 15.00 w kościele pod wezwaniem świętego Jana Bożego odbędzie msza święta w intencji Ojczyzny. Z kolei o 16.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpocznie się zamojski Marsz Niepodległości. – Co roku zamościanie bardzo licznie pojawiają się na marszu – mówi wiceprezydent Zamościa, Małgorzata Bzówka.

Zwieńczeniem obchodów będzie manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim o godzinie 17.00. W tym roku uroczystość zostanie połączona z promocją podoficerów 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i musztrą paradną w wykonaniu Lubelskiej Orkiestry Wojskowej.

MaT / ŁoM / AlF / TsF / PaSe / SzyMon

Fot. archiwum

Exit mobile version