Szable niepodległości w Biłgoraju

dsc 8458

„Gawęda o Niepodległej” w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, zainaugurowała biłgorajskie obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o procesie odzyskania przez Polskę suwerenności. Zaprezentowana została także najnowsza publikacja biłgorajanina, autora książek historycznych Janusza Jarosławskiego: „Szable Wojska Polskiego 1918 – 1939”.

– Książka zawiera unikatowe zdjęcia i opis broni białej słynnych polskich dowódców, w tym generała Rydza-Śmigłego. To szabla niezwykła, będąca podarunkiem od bohatersko walczących pod Lwowem żołnierzy Armii Ochotniczej, która powstała w 1920. Do oddziałów tej armii trafiali wszyscy, którzy pierwotnie nie znaleźli się w Wojsku Polskim. Ta szabla była pierwotnie używana przez bolszewickiego oficera. Została stamtąd zabrana, przerobiona, poprzez wykonanie rękojeści w kształcie lwa i podarowana generałowi – opowiada Janusz Jarosławski.

„Gawędzie o Niepodległej” towarzyszyła również wystawa szabli podniesionych z pobojowisk Ziemi Biłgorajskiej. Egzemplarze te na co dzień znajdują się w skarbcu biłgorajskiego Muzeum.

TsF / opr. ToMa

Fot. TsF

Exit mobile version