Tańszy sezon grzewczy? Dostawy ciepła „na testach”

20191127 103642

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Naukowcy z Politechniki Lubelskiej mają na to sposób. Zespół pod kierunkiem dr inż. Tomasza Cholewy z Wydziału Inżynierii Środowiska PL pracuje nad innowacyjnym systemem sterowania dostawą ciepła do dużych budynków. Jego zastosowanie zapewni użytkownikom komfort cieplny oraz oszczędności zużycia na poziomie około 10% w sezonie grzewczym.

Od stycznia 2020 roku urządzenia będą testowane w wybranych blokach w Lublinie, a także w Świdniku. – Jak dotąd brak jest na rynku tego typu systemów sterowania dostawą ciepła do budynków zasilanych z sieci ciepłowniczej – mówi dr inż. Tomasz Cholewa. – Innowacyjność tego urządzenia polega na tym, że będzie ono dostosowywało zużycie ciepła do aktualnych potrzeb. Obecnie funkcjonują systemy nadążne, które dostarczają je w zależności od istniejących parametrów pogodowych (głównie temperatury zewnętrznej). Nasze urządzenie będzie uwzględniało prognozę pogody. Jeżeli ciepło nie jest wymagane w danym momencie, zmniejszana będzie jego dostawa. Będziemy mogli wcześniej reagować na zmieniające się warunki pogodowe oraz preferencje użytkowników. Do każdego budynku podejdziemy indywidualnie. Będziemy wyliczali równoważną temperaturę wewnętrzną. Na tej podstawie możliwe będzie przewidywanie, jaki profil zachowania mieszkańców powinniśmy wybrać do dalszego prognozowania. Aspekt ten będzie cały czas monitorowany i optymalizowany, by nie obniżyć komfortu cieplnego w mieszkaniu, a zaoszczędzić zużycie ciepła – wyjaśnia. – W systemie nie będziemy musieli instalować dodatkowych czujników ciepła w poszczególnych lokalach. Proces będzie bardzo szybki do przeprowadzenia w istniejących obiektach.

– Planujemy przetestować nasze urządzanie na budynkach wielorodzinnych oraz tych użyteczności publicznej – dodaje Rafał Anasiewicz. – Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej ma podpisane listy intencyjne w tej sprawie. Obecnie współpracujemy z Frisko – to polska firma, która swoją siedzibę ma we Wrocławiu. Jest ona współautorem całego rozwiązania. Spółdzielnie mieszkaniowe w Lublinie i Świdniku oraz Urząd Miasta Lublin to partnerzy, którzy zadeklarowali możliwość testowania systemu w ich obiektach.

– Urządzenie jest małych rozmiarów. Przypomina standardowy regulator pogodowy. Zainstalowane w wybranym miejscu, będzie się komunikowało z nadrzędnym systemem informatycznym, który przeprowadzi całość obliczeń – zapowiada dr inż. Cholewa. – W istniejących obiektach brakuje tego typu rozwiązań. Nawet po dokonaniu termomodernizacji budynków, inwestorzy oraz zarządcy oczekują dalszych oszczędności zużycia ciepła – oczywiście przy zachowaniu komfortu cieplnego. To rozwiązanie wychodzi im naprzeciw. Jest proste do zastosowania. Będzie się charakteryzowało także krótkim zwrotem poniesionych nakładów inwestycyjnych. Zakładamy, że nie zajmie to dłużej niż 1 rok. W marcu 2022 roku system będzie gotowy do wprowadzenia na rynek.

Badania będą trwały 3 lata. Ich koszt to blisko 1,3 miliona złotych. Środki na realizację projektu pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

SzyK / opr. MatA

Fot. Kinga Szymanek

Exit mobile version