Złote medale w Walencji dla lubelskich wynalazków

eureka1

Trzy wynalazki naukowców z Politechniki Lubelskiej nagrodzone złotymi medalami w konkursie Eureka na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Walencji. To inteligentny gorset ortopedyczny, walcarka skośna oraz „bezproblemowa” studzienka kanalizacyjna.

Projekt walcarki, który powstał pod kierunkiem profesora Zbigniewa Patera, został nagrodzony złotym medalem z wyróżnieniem. Ta ostatnia maszyna służy między innymi do produkcji osi kolejowych. Zainteresowanie tym wynalazkiem jest bardzo duże. – To nowa maszyna służąca do kształtowania plastycznego wyrobów typu stopniowane osie i wały. Tym procesem interesuje się wiele osób, w tym również partnerzy chińscy. Z tymi ostatnimi przygotowujemy wspólny projekt na opracowanie nowej technologii osi kolejowych. Szacuje się, że w Chinach, tylko w ciągu dwóch lat, potrzeba będzie około 2 milionów osi drążonych do wagonów kolejowych. Oprócz tego wspólny patent na tę walcarkę w Stanach Zjednoczonych chciałby zgłosić z nami właściciel amerykańskiej firmy, a następnie rozprowadzać tę maszynę i technikę w USA – opowiada prof. Zbigniew Pater.

Drugim nagrodzonym wynalazkiem lubelskich inżynierów jest projekt innowacyjnej studzienki kanalizacyjnej. – Jest to bardzo proste rozwiązanie. Umożliwia ono w czasie bezawaryjnej pracy systemu kanalizacyjnego niezależny przepływ ścieków w dwóch kierunkach. Natomiast w przypadku niedrożności jednego z kanałów, następuje połączenie dwóch strumieni ścieków i odpływ kanałem drożnym. Dzięki jego zastosowaniu można ograniczyć liczbę studzienek w sieciach kanalizacyjnych. Docenią to na pewno wszyscy kierowcy – tłumaczy dr inż. Małgorzata Iwanek z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej.

Rozwiązanie to będzie wdrażane w Puławach. – Wybierzemy miejsce, gdzie będziemy mogli wstawić taką studzienkę i będziemy obserwować funkcjonowanie tego rozwiązania – mówi Aneta Mierzwa z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Wodociągi Puławskie”. – Są też inne przedsiębiorstwa, które wyraziły wstępne zainteresowanie nabyciem tego rozwiązania. Dużo gmin ma problemy z systemem kanalizacyjnym i takie studzienki znacznie ulepszyłyby im sprawy eksploatacyjne.

Kolejnym nagrodzonym w Hiszpanii projektem jest inteligentny gorset ortopedyczny typu Cheneau, wykorzystywany podczas terapii w leczeniu skoliozy. – Opracowaliśmy system, który za pomocą czujników zbiera i interpretuje dane, a następnie przekazuje je do dodatkowej oceny dla lekarza – mówi dr inż. Tomasz Giżewski, kierownik zespołu, który opracował ten wynalazek. – Docelowo myślimy, żeby zastosować w nim algorytmy zbliżone do sztucznej inteligencji.

Gorset testowany jest u pacjentów Kliniki Rehabilitacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, z którą lubelscy inżynierowie realizują projekt.

– Wszystkie nagrodzone wynalazki są na najlepszej drodze do wdrożenia. Powstały one bowiem jako wynik bardzo intensywnej współpracy naukowców z firmami, które zgłaszały zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania – dodaje Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej. – Chcielibyśmy, żeby rozwiązania, które opracowują nasi naukowcy, były jak najbliższe potrzebom przedsiębiorstw oraz użytkowników.

SzyK / opr. ToMa

Fot. nadesłane

Exit mobile version