To będzie bardzo książkowe wydanie „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
„Prowincja noc” to tytuł książki zawierającej wybór wierszy Józefa Czechowicza wydanej w niedawno w serii kieszonkowej przez warszawskie wydawnictwo ANAGRAM. Autorem wyboru jest poeta i literaturoznawca Karol Samsel. Zbiór zawiera także odręczne rysunki poety, fotografie, zdjęcia rękopisów. O wydawnictwie porozmawiam z Jarosławem Cymermanem.
Eliza Leszczyńska-Pieniak wydaje właśnie książkę zatytułowaną „Czarodzieje wyobraźni. Portrety polskich ilustratorów”. „Moja książka – pisze we wstępie – nie ma ambicji, by pokazać wszystkich ilustratorów, nie skupia się też tylko na warsztacie artysty, pokazuje człowieka, jego trudne wybory, sukcesy a czasem porażki. Uświadamia, że żyją lub żyły obok nas niezwykłe, egzotyczne ptaki, artyści o nieprzeciętnych zdolnościach, żeby oglądać ich prace, nie trzeba jeździć do muzeów rozsianych po Europie. Wystarczy otworzyć książkę”. Eliza Leszczyńska-Pieniak będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Z Agnieszką Smreczyńską- Gąbką porozmawiamy o najnowszej książce filozofki zatytułowanej „Za matową szybą. W drodze do utraconej tożsamości”. Jest ona poświęcona pochodzącemu z Zatora Tadeuszowi Smreczyńskiemu, byłemu więźniowi KL Auschwitz i KL Mauthausen-Gusen, wujkowi autorki. Książka oparta jest o wywiady z Tadeuszem Smreczyńskim, jego żoną Stanisławą i Marią Jeżyk.
Czym jest hit, a czym kit w literaturze, zastanawiali się niedawno w Teatrze Starym Anna Marchewka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka, która przy Katedrze Krytyki Współczesnej UJ prowadzi zajęcia poświęcone literaturze popularnej, literaturze polskiej po ’89 i współczesnemu życiu literackiemu oraz Wojciech Szot, recenzent literacki, który prowadzi blog „Zdaniem Szota”. Przywołamy fragment tego wieczoru.
W prezencie dla Słuchaczy będą książki od wydawnictwa MG, m.in. „Karol Darwin. O powstawaniu gatunków”, „Wspaniałość Ambersonów” – książka nagrodzona Pulitzerem, zaadaptowana na film w 1942 roku przez Orsona Wellesa, a także ilustrowana powieść biograficzna przywołująca osobowość Leonarda da Vinci napisana przez Dmitrija Siergiejewicza Mereżkowskiego „Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów”.
Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu: strony z książki Józef Czechowicz „Prowincja noc”, Wydawnictwo Anagram, Warszawa 2019.