Adam Kulik, poeta, prozaik, twórca filmów dokumentalnych, opublikował niedawno bibliofilski tomik wierszy pt. „Z wysokości mojego urwiska…” (w nakładzie 33 numerowanych egzemplarzy). Wydał go Henryk Wójcik, który ponad piętnaście lat był sekretarzem (dziś współpracuje) Polskiego Funduszu Wydawniczego w Kanadzie. Henryk Wójcik to bibliofil, kolekcjoner starych map, portretów w grafice od XVI do XX wieku, XIX-wiecznych kart świątecznych, itd. O tomiku, jego wydawcy i o tym, co to są wydawnictwach typu private press porozmawiam z Adamem Kulikiem (na zdj.) w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”
Magdalena Jankowska, poetka, prozaiczka, krytyczka teatralna, wydała właśnie nowy tomik wierszy. Nosi on tytuł „Globalne ocieplenie”. Wieczór promujący książkę poprowadził Cafe Próba sekretarz kwartalnika Akcent, Jarosław Wach. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przywołam fragment tego spotkania.
Andrzej Titkow, poeta, scenarzysta i reżyser, prawnuk Franciszki Arnsztajnowej, przyjechał do Lublina na premierę leksykonu „Sylwetki Żydów lubelskich” (jest w nim opisanych siedmioro jego krewnych), żeby nakręcić kilka ujęć do filmu, który realizuje (https://ewamaria2013). W filmie pod roboczym tytułem „LUBLINERZY” chce przedstawić historię kilku żydowskich rodzin na szerszym, społeczno-politycznym tle historii międzywojennej Polski. Opowie o tym w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Hersz Lender przyjechał do Lublina z Chełma. Zatrzymał się u jednego z piekarzy i nauczył się robienia bajgli. To ich smak poznała Ameryka (i oszalała później na ich punkcie), do której w 1927 roku wyemigrował Hersz. Bajgle, żydowskie pieczywo w kształcie obwarzanka wypiekane od XVII wieku, było przed wojną bardzo popularne w Lublinie. Tomasz Pietrasiewicz i Piotr Nazaruk opowiedzą o tym w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” (przy okazji powrotu bajgli, do którego szef Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN namówił Elżbietę Cwalinową z restauracji Hades-Szeroka).
Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. SzyMon