W lasach trwa wieszanie nowych i czyszczenie starych budek dla ptaków. To jeden z elementów wspomagających niektóre gatunki ptaków zamieszkujących lasy.
Leśnicy prowadząc gospodarkę leśną dążą do pozostawiania w drzewostanie drzew biocenotycznych, czyli m.in. dziuplastych. Jeżeli takich drzew jest mniej, leśnicy zastępują naturalne dziuple budkami lęgowymi, umożliwiającymi utrzymanie licznych populacji niektórych gatunków dziuplaków w lasach.
Niezbędnym zabiegiem w istniejących budkach jest ich jesienne czyszczenie, gdyż pozostawione w budce gniazda są źródłem groźnych dla ptaków pasożytów. Gromadzący się materiał gniazdowy dodatkowo spłyca budkę, co ułatwia drapieżnikom dostęp do jaj i lęgów. Duże znaczenie ma wywieszanie budek dla większych ptaków, np. dla sów oraz dla żyjących w leśnej głuszy nietoperzy, takich jak borowiec wielki, nocek duży czy kilka gatunków mroczków. Przez okres zimy z nowymi skrzynkami powinny oswoić się sikorki, dzięcioły czy przylatujące wczesną wiosną szpaki, które są najczęstszymi ich lokatorami, a za kilka miesięcy będzie można już obserwować nowych lokatorów leśnych osiedli.
Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na leśnych ścieżkach mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Fot. pixabay.com