W Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z okazji 92. rocznicy urodzin Longina Jana Okonia. Wybitny pisarz, poeta, autor utworów dla młodzieży, regionalista i animator kultury wspominał początki swojej literackiej kariery i czas okupacji, który spędził w Chełmie angażując się w działalność sabotażową okupanta.
Longin Jan Okoń jako poeta debiutował w 1948 roku w czasopiśmie „Wici”. Wydał 16 tomów poezji, 7 zbiorów opowiadań, 6 znanych powieści indiańskich, które znalazły się w kanonie lektur szkolnych. Napisał „Historię literatury ziemi chełmskiej” oraz „Chełm literacki XX i XXI wieku”.
– Pisarz uważany jest za czołowego inicjatora i organizatora życia literackiego w Chełmie – mówi Robert Chełmicki, dyrektor ChBP.
Longin Jan Okoń jest honorowym prezesem Lubelskiego Oddziału Związku Literatów Polskich oraz członkiem Międzynarodowego Ruchu Obrony Praw Indian. W 2007 roku został „Chełmianinem Roku”, a w 2012 – Honorowym Obywatelem Miasta Chełm.
Podczas uroczystości wręczono Wawrzyny Literackie. Wiersze poety recytowała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie, a z mini-recitalem utworów inspirowanych twórczością Okonia wystąpił chełmski barda Marek Miszczuk.
ŁoM / opr. MatA
Fot. Małgorzata Łobejko