Centralne Biuro Antykorupcyjne chce odwołania członków zarządów powiatów hrubieszowskiego i zamojskiego oraz prezesa Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu. Zgodnie z ustaleniami, mieli oni prowadzić działalność gospodarczą jednocześnie pełniąc funkcje publiczne.
– W październiku tego roku funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili kontrolę oświadczeń majątkowych 4 osób, pełniących funkcje publiczne w województwie lubelskim. Wobec wszystkich kontrolowanych CBA skierowało wniosek o odwołanie z zajmowanych stanowisk w związku z naruszeniem przez nich tzw. ustawy antykorupcyjnej – wyjaśnia Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.
Ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej ma zapewnić transparentność działań pracowników administracji publicznej.
– Nie potwierdzam prowadzenia działalności, która byłaby sprzeczna z pełnioną przeze mnie funkcją – mówi prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu, Wacław Gajewski. – Przyznaję, że jestem rzeczoznawcą majątkowym. Owszem, mogę wykonywać sporadycznie takie wyceny na umowę o dzieło i tak też się działo, co nie jest działalnością gospodarczą. Nigdy takiej nie prowadziłem – zapewnia. – Wniosek CBA skierowało do Prezesa Rady Ministrów, czyli do mojego szefa. On zadecyduje o tym, czy podlegam odwołaniu czy nie. Decyzja należy więc do premiera. Rozpatrując to proceduralnie – prawdopodobnie będzie mi przysługiwać od niej 30 dni na złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie – jeżeli będzie to decyzja dla mnie negatywna.
– Wiemy o rozmowie CBA z jednym z członków Zarządu Powiatu Zamojskiego. Jakie są protokoły i wnioski po niej? Na ten temat nie mamy wiedzy i trudno nam się wypowiedzieć – przyznaje Stanisław Grześko, starosta zamojski. – Zarząd pracuje normalnie. Jeżeli otrzymamy jakieś wytyczne czy wskazania z CBA, wówczas to już nie starosta, ale przewodniczący rady i rada powiatu będzie musiała podjąć odpowiednie działania.
– Dziś (12.12.2019) wpłynął wniosek CBA ws. odwołania z funkcji członka zarządu Lucjana Bednarza. Wniosek znajdzie się w porządku posiedzenia najbliższej sesji rady powiatu i będzie przez nią rozpatrywany – zapowiada Krzysztof Jan Rusztyn, przewodniczący Rady Powiatu Zamojskiego.
– Między pismem ws. odwołania Marka Katy z funkcji członka Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego a sesją, która jest zaplanowana na 19 grudnia 2019 roku, wpłynęło pismo od Marka Katy, w którym składa rezygnację z pełnionej funkcji. Konsekwencją tego jest uchwała na zbliżającej się sesji o przyjęciu rezygnacji z pełnienia funkcji członka zarządu – tłumaczy Aneta Karpiuk, przewodnicząca Rady Powiatu w Hrubieszowie.
Dodatkowo CBA skierowało wniosek o odwołanie pełniącego funkcję prezesa Zarządu Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Mieszkaniowego Andrzeja Maja do przewodniczącej Rady Nadzorczej KPM. Według funkcjonariuszy posiadał on więcej niż 10% udziałów przekraczających 10% kapitału zakładowego w spółce prawa handlowego, co także wiąże się z naruszeniem tzw. ustawy antykorupcyjnej.
Prezes Wacław Gajewski już teraz zapowiedział złożenie skargi do WSA w przypadku decyzji o odwołaniu go ze stanowiska. O odwołaniu Lucjana Bednarza Rada Powiatu Zamojskiego zadecyduje podczas sesji 27 grudnia 2019 roku. Z kolei Rada Powiatu Hrubieszowskiego – od momentu przyjęcia rezygnacji Marka Katy – ma miesiąc na powołanie nowego członka zarządu.
AlF / opr. DySzcz / MatA
Fot. cba.gov.pl /archiwum/