E-recepty: ułatwienie dla pacjentów, trudność dla lekarzy

uid bb8f09c9ab0ec4ebe2d596bc21121c0f1546341509994 width 900 play 0 pos 0 gs 0 height 506

Lubelszczyzna jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem wystawionych e-recept. Dziś (14.12.) lekarze mogli przeszkolić się, jak wypisywać elektroniczne recepty. Dzień otwarty dla nich zorganizował Narodowy Fundusz Zdrowia.

W naszym regionie e-recepty wystawia już ponad 2000 lekarzy. Pierwsza e-recepta wystawiona została w marcu 2018 roku. Do tej pory prawie 480 tysięcy pacjentów z regionu otrzymało prawie 3 mln 100 tysięcy e-recept.

– To wygoda dla pacjenta, bo receptę otrzymuje na telefon i na pewno jej nie zgubi – mówi Magda Musiatowicz z Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Na pewno ułatwieniem jest to, że jeżeli mamy przepisanych kilka leków, każdy z nich możemy wykupić w innej aptece. Oczywiście znika problem z czytelnością recepty, co bardzo redukuje możliwość popełnienia błędu.  

– Wystawienie e-recepty jest dość trudne, bo na każdej trzeba wypisywać numer REGON. Jest sporo cyferek do wpisania. Myślę, że ten numer powinien być zakodowany i wskakiwać z automatu – mówi Anna Szydłowska, lekarka z Puław. – Wystawiam e-recepty, ale nie ze swego prywatnego gabinetu, ale z innych ośrodków, gdzie to jest bardzo proste, bo pracują nad tym informatycy. A w swoim gabinecie muszę to robić sama, a to jest trudniejsze.   

Elektronicznie wystawiona recepta ma obowiązywać w całej Polsce od 8 stycznia 2020  roku. Pacjent będzie mógł dostać ją w formie SMS-a z czterocyfrowym kodem, w formie mailowej z załączoną receptą w postaci PDF lub jako wydruk z kodem kreskowym. Wszystkie e-recepty będą też zapisywane na Internetowym Koncie Pacjenta.

PaSe / opr. ToMa

Fot. pixabay

Exit mobile version