Wirtualna rzeczywistość, modelowanie i skanowanie 3D czy interfejs mózg-komputer – te narzędzia z zakresu informatyki coraz częściej pomagają w medycynie. Innowacyjne rozwiązania znajdują zastosowanie w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji.
Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaprezentowali dziś (05.12.2019) wynalazki z zakresu bioinformatyki. W przyszłości posłużą one pacjentom.
Jednym z takich pomysłów jest wirtualizacja terapii w przypadku cukrzycy. Niektórzy boją się pomyłki związanej np. z podaniem niewłaściwej dawki insuliny. – Telefoniczna aplikacja pomoże chorym w takim treningu – zapowiada dr inż. Tomasz Nowicki. – Drugi wirtualny „ja” w telefonie choruje na cukrzycę równolegle ze mną. Mogę na nim wypróbować swoją decyzję co do jednostek insuliny. Na tej podstawie oceniam, jaka dawka jest właściwa. To pomoc dla pacjenta lub jego opiekuna.
– Pomysłów na wykorzystanie nowoczesnych technologii w medycynie jest wiele – podkreśla prof. Dariusz Czerwiński. – To przede wszystkim akwizycja ruchu. Jesteśmy w stanie nagrać ruch postaci ludzkiej, by później na tej podstawie dokonać analizy na potrzeby treningu. Sportowcy w ten sposób sprawdzają efektywność swoich ćwiczeń. Ma to także zastosowanie w rehabilitacji – wyjaśnia. – Technologie można wykorzystać także do analizy fal mózgowych, by diagnozować m.in. schizofrenię czy dwubiegunowość.
– Jak wykorzystać wirtualną rzeczywistość do zmniejszenia stresu? Prezentujemy ogród, las lub łąkę. Te przestrzenie przywołują wspomnienie o lecie i śpiewie ptaków. Dodatkowo mierzymy również puls. Jeśli spada, oznacza to zmniejszenie poziomu stresu i wówczas ogród staje się bardziej łagodny i uspokojony. Jeżeli tętno rośnie, osoba staje się bardziej zestresowana, a łąka więdnie – tłumaczy inż. Stanisław Skulimowski.
Lubelscy inżynierowie prowadzą także badania nad interfejsem mózg-komputer. W przyszłości takie rozwiązania pomogą w codziennym funkcjonowaniu niepełnosprawnym. Przetwarzanie fal mózgowych ma na celu sterowanie urządzeniem. To pomysł skierowany do osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich i nie mają władzy w rękach.
Aby naukowcy mogli prowadzić takie zaawansowane badania, na uczelni powstały nowoczesne laboratoria – m.in. akwizycji ruchu i ergonomii interfejsów.
W II Międzynarodowym Seminarium „Bioinformatyka 2019. Analiza danych” w Lublinie wzięło udział ponad 80 naukowców z Polski, Japonii i Uzbekistanu.
SzyK / opr. MatA
Fot. Kinga Szymanek