Kazimierz Dolny wciąż pełen tajemnic

20191212 121156 1

Fresk w Kamienicy Celejowskiej i fragmenty beczek prawdopodobnie z dawnej garbarni znajdującej się w spichlerzu Ulanowskich – to odkrycia podczas remontu obiektów Muzeum Nadwiślańskiego.

Podczas skuwania tynku w kamienicy Celejowskiej został odkryty XIX-wieczny fresk. Informuje o tym kierownik budowy – Paweł Drogosz: – Całość tynku była usuwana, kiedy usunęliśmy farbę ukazało się malowidło. Takie odkrycia zawsze robią wrażenie – mówi.

– Decyzją inwestora fresk zostanie zakryty, ale z zachowaniem sztuki konserwatorskiej, z wykorzystaniem materiałów konserwatorskich tak, by w przyszłości, jeśli ktoś uzna, że warto ten obiekt odsłonić, będzie można to zrobić – mówi Magdalena Postępska z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Przy okazji remontu niespodzianki znaleziono także w domu Kuncewiczów.

– Strych służył jako skład różnych przedmiotów. Jeszcze przed przeprowadzką zrobiliśmy sobie po nim spacer i natrafiliśmy na stare butelki. Nie wiem, czy pochodzą one z czasów wojny, czy są już powojenne. Na pewno jest to stare szkło z dosyć grubymi denkami. Jak do tej pory nie udało się nam znaleźć skarbu z prawdziwego zdarzenia – mówi kierownik Oddziału Dom Kuncewiczów, Monika Januszek-Surdacka.

Niespodzianek nie brakowało także w trzecim remontowanym obiekcie – spichlerzu Ulanowskich.

– Niespodzianka kryła się pod posadzką, gdzie znaleźliśmy fragmenty beczek, a dokładnie 8 okrągłych denek kadzi. Niestety są one w bardzo złym stanie – mówi Magdalena Postępska. – Prace zostały wstrzymane, wezwaliśmy służby konserwatorskie i archeologów, dokonano inwentaryzacji i sporządzono pełną dokumentację. Zabezpieczyliśmy to, co mogło zostać zabezpieczone. Podejrzewamy, że mogła tu być garbarnia – dodaje.

Na dole zaskoczenie pozytywne, a na górze – negatywne.

– Okazało się, że więźba dachowa, z której byliśmy dumni i która była opisywana we wszystkich przewodnikach jako coś niesamowicie oryginalnego, wymaga natychmiastowej konserwacji. Planujemy ją wyeksponować i podświetlić. Myślę, że po remoncie będzie ona dużo większym atutem – mówi kierownik Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego, Joanna Szkuat.

Na zwiedzanie spichlerza Ulanowskiego turyści poczekają do sierpnia 2020 roku, bo do tego czasu planowane jest zakończenie remontu. Nieco wcześniej, bo w pierwszej dekadzie przyszłego roku, do zwiedzania mają zostać udostępnione dom Kuncewiczów oraz kamienica Celejowska.

ŁuG / SzyMon

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version