Kierowcy w kolejce w Dorohusku: Jest tragicznie

Według oficjalnych informacji – czas oczekiwania na odprawę na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku wynosi około doby. Chodzi rzecz jasna o ciężarówki. W rzeczywistości kierowcy stoją znacznie dłużej. Kolejka pojazdów sięga miejscowości Brzeźno koło Chełma. To około 15 kilometrów przed przejściem.

Sznur ciężarówek przed granicą w tym okresie to podobno standard. Kierowcy cierpliwie czekają i jedynie dziwią się rozbieżnościom w danych oficjalnych i rzeczywistości. – Od godziny 20.00 w piątek (13.12.2019) przejechaliśmy niespełna 10 kilometrów. Sytuacja jest tragiczna. To już kolejna doba czekania. Powrót także z pewnością będzie ciężki…

– To bardzo częste o tej porze roku. Mamy wzmożony ruch ze względu na okres przedświąteczny  – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. – Ponadto zostały wydane dodatkowe zezwolenia, które trzeba wykorzystać do końca roku. Dlatego więcej samochodów przekracza granice. Kolejnym argumentem jest remont na przejściu granicznym w Dorohusku. Tu pasy na wywozie są modernizowane, a w związku z tym wydłużają się kolejki. Nie bez znaczenia jest także zmiana przepisów po stronie ukraińskiej, które powodują, że auta są odprawiane dłużej. Ile samochodów czeka na granicy? Nikt nie jest w stanie tego zliczyć. Trzeba się raczej skupić na godzinach oczekiwania. Czasami jest ich nawet kilkadziesiąt – przyznaje Szpakowska.

– Przejście graniczne w Dorohusku ma już swoje lata. Jego przepustowość jest aktualnie ograniczona. Trwający tu remont ma w tej chwili znikome znaczenie, dotyczące utworzonej kolejki przed granicą. Wpływ na nią ma ukraińska reforma celna oraz końcówka roku. Przewoźnicy i dostawcy realizują ostatnie już kontrakty. Trwa też okres przedświąteczny. Ten problem powtarza się co roku na granicznych przejściach towarowych – tłumaczy Waldemar Madej z Lubelskiego Zarządu Obsługi Przejść Granicznych w Chełmie.

Na jutro (17.12.2019) na przejściu w Dorohusku zaplanowano spotkanie z udziałem polskich i ukraińskich służb granicznych.

Oficjalne czasy oczekiwania na przejściach podaje serwis internetowy www.granica.gov.pl.

RMaj / opr. MatA

Fot. Ryszard Majewski

Exit mobile version