Koniec remontu w Muzeum Południowego Podlasia

img 20191212 084125 1

Największy w Polsce zbiór ikon będzie miał swoje godne miejsce w odnowionych obiektach Muzeum Południowego Podlasia, gdzie właśnie zakończył się remont.

Po remoncie placówka ma ponad 750 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej, wcześniej było to około 300 metrów kwadratowych. – Dodatkowe powierzchnie wystawiennicze pozwalają na prezentację unikalnych zbiorów muzeum, także słynnego na Podlasiu malarza prymitywisty – mówi w rozmowie z Radiem Lublin prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. – Zyskując nowe powierzchnie będziemy mogli wreszcie wyeksponować, w sposób na jaki zasługują, unikalne zbiory, którymi Biała Podlaska może się poszczycić. Mam na myśli największą w Polsce kolekcję dzieł Bazylego Albiczuka oraz największą w Polsce kolekcję ikon – dodaje.

Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 1600 ikon. – Nie wszystkie były prezentowane ze względu na brak odpowiednich warunków – przyznaje dyrektor Muzeum Południowego Podlasia Violetta Jarząbkowska. – Jest to zbiór pochodzący z przemytu. Są to ikony zarekwirowane na granicy. Są to ikony przeważnie od XVII wieku do początku XX wieku. Najwięcej jest ich z XIX wieku, a najcenniejsze to te XVII-wieczne. „Ognisty wóz proroka Eliasza” to taka duża ikona właśnie z XVII wieku. Mamy też duży zbiór ikon z okładami. Są to okłady mosiężne, srebrzone, złocone. Są ikony metalowe, które często służyły ludziom w podróżach – dodaje.

Budynek główny muzeum należy do Zespołu Zamkowo-Parkowego Radziwiłłów. – Zespół został wybudowany w dwóch fazach – zaznacza bialski konserwator zabytków Jan Maraśkiewicz. – Pierwsza faza jest związana z Aleksandrem Ludwikiem Radziwiłłem, gdzieś około 1625 roku. Jest to część parterowa wieży. Druga faza budowy to faza z końca XVII wieku i związana  była z nadbudową oraz powiększeniem zespołu wieży. Zespół ten przechodził różne dzieje: lepsze oraz gorsze. Na tyle złe, że na początku XX wieku szyja bramna, stanowiąca istotną część założenia fortyfikacji, została zniszczona prawie całkowicie. Zachowała się natomiast brama wjazdowa w strukturze przestrzennej, a także w dekoracji – dodaje.

Remont przeszedł też obiekt należący do Muzeum Południowego Podlasia – Kaplica Zamkowa. W czasie jej remontu dokonano ważnego odkrycia. – Został odkryty domniemany grób święto Jozafata Kuncewicza – podkreśla Jarząbkowska.

Remont dotyczył głównie prac wewnątrz wieży bramnej i szyi. Obiekt przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyremontowany budynek muzeum dla zwiedzających będzie otwarty wiosną 2020 roku.

MaT / opr. PaW

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version