Dodatkowych 70 milionów złotych zostało przeznaczonych na leczenie pacjentów w województwie lubelskim. Pieniądze pochodzą ze środków z funduszu zapasowego NFZ, w którym znajduje się ponad 290 milionów złotych.
Pieniądze uzupełniły środki finansowe na koszty świadczeń opieki zdrowotnej w siedmiu województwach. Prawie 1/4 tej kwoty zasiliła lubelski oddział NFZ.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelskie dostało 70 milionów zł z funduszu zapasowego NFZ na leczenie pacjentów, Lublin, 06.12.2019, fot. Piotr Michalski
– To rozwiązanie wynika przede wszystkim z tego, że na Lubelszczyźnie mamy bardzo duże wydatki związane z utrzymaniem personelu medycznego. Chodzi w szczególności o personel lekarski – mówi Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ: – Właściwie 100 procent lekarzy jest zatrudnionych na umowę o pracę, nie tak jak w niektórych innych województwach, że na przykład na kontrakty, a to powoduje obowiązek naszego dopłacania do ich wynagrodzeń do kwoty 6750 zł. Powodowało to pewne problemy z finansowaniem świadczeń, w tym także świadczeń nielimitowych.
W pozyskaniu środków dla lubelskiego oddziału NFZ pomógł poseł Przemysław Czarnek, który swoje starania w tej sprawie rozpoczął jeszcze jako wojewoda lubelski: – Pojechaliśmy na drugą rozmowę do pana prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Pan prezes Niedzielski zastanawiał się jak to jest, że ta sytuacja finansowa oddziału lubelskiego jest stosunkowo najgorsza w Polsce, bo w innych oddziałach z nadwykonaniami radzono sobie lepiej. Ale okazuje się, że rzeczywiście w województwie lubelskim mamy stosunkowo największą liczbę lekarzy i pielęgniarek zatrudnionych na umowach o pracę, a nie na kontraktach. W związku z powyższym na ten cel przeznaczane są największe stosunkowo środki w całej Polsce.
– Cała kwota została przeznaczona na świadczenia medyczne – dodaje dyrektor Karol Tarkowski: – Gros tych pieniędzy, czyli kwota prawie 58 milionów złotych będzie przeznaczona przede wszystkim na leczenie szpitalne.
Ponadto 3 miliony złotych zostaną przeznaczone na refundację leków aptecznych, 1,5 miliona na zaopatrzenie w wyroby medyczne, a 5 milionów na leki w programach lekowych. Najwięcej pieniędzy otrzyma Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie.
– To, co Narodowy Fundusz Zdrowia był i jest winień COZL za nadwykonania i z tytułu programów lekowych, to będzie wypłacone – mówi Przemysław Czarnek: – Już dzisiaj idzie 8 milionów złotych, a po rozliczeniu czwartego kwartału będzie to łącznie ok. 20 milionów złotych, czyli mniej więcej tyle, ile COZL rzeczywiście ma do zapłacenia z NFZ-u.
– W naszym szpitalu refundujemy wszystkie refundowane programy i na nie przeznaczymy dodatkowe pieniądze – mówi dyrektor COZL, prof. Elżbieta Starosławska.
Łączne wydatki lubelskiego oddziału NFZ na świadczenia zdrowotne w tym roku wyniosą ponad 5 miliardów złotych.
Dodatkowe pieniądze pozwolą na zwiększenie wartości kontraktów realizowanych w lubelskich lecznicach.
ZAlew (opr. DySzcz)
Fot. Piotr Michalski