Znamy laureatów XIX konkursu o Kryształową Cegłę. Projekt od lat promuje najlepsze inwestycje i dobre praktyki budowlane po obu stronach granicy Unii Europejskiej. Zwycięzców wyłoniono łącznie w 11 kategoriach, między innymi „obiekty oświatowe”, „mieszkaniowe” i „użyteczności publicznej”. Wśród nagrodzonych inwestycji są także projekty z naszego województwa.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Gala konkursu o Kryształową Cegłę, Lublin, 13.12.2018, fot. Iwona Burdzanowska
W kategorii „rozbudowy i rewaloryzacje” pierwsze miejsce i Kryształową Cegłę otrzymała Stołówka Akademicka UMCS „Trójka” przy ulicy Langiewicza w Lublinie. Natomiast wśród obiektów użyteczności publicznej wygrał Komisariat Policji w Rejowcu Fabrycznym. W kategorii obiektów przemysłowych i infrastrukturalnych Kryształową Cegłę otrzymała hala produkcyjno-magazynowa z budynkiem socjalno-biurowym przy ulicy Spiessa w Lublinie. Poza tym w kategorii „budynki mieszkalno-usługowe” I miejsce zajął obiekt przy ul. Lubartowskiej 72a w Lublinie.
Poza Kryształowymi Cegłami przyznano też nagrody specjalne. Jedna z nich trafiła do Szkoły Podstawowej imienia 100-lecia Niepodległości Polski w Kalinówce. Placówkę wyróżniono za zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w technologii budownictwa pasywnego oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii otrzymała.
Łącznie w tym roku przyznano blisko 40 nagród i wyróżnień dla obiektów z Polski, Białorusi i Ukrainy.
Jak mówi prezes Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego w Lublinie, Kazimierz Widysiewicz, zgłaszane do konkursu inwestycje są coraz ciekawsze i coraz trudniej wybrać te najlepsze. Dotyczy to obu stron granicy. – Inwestycje są naprawdę przedniej marki. Nawet obiekty ze Wschodu architektonicznie dorównują już naszym. Jakby człowiek nie wiedział, ze przejechał granice, myślałby, że jest w Polsce.
W 10 kategoriach wyróżniono 8 inwestycji zza granicy, w tym większość z Ukrainy. Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, Wasyl Pawluk, nie krył radości, że współpraca pomiędzy Polską a Ukrainą rozwija się także w budownictwie. – Mamy mnóstwo projektów polskich architektów, które są budowane na Ukrainie i odwrotnie. To nasza przyszłość, bo powinniśmy być razem, pomagać sobie i wspólnie budować.
Gala konkursu o Kryształową Cegłę odbyła się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Akademickiej w Lublinie.
Pełną listę nagrodzonych inwestycji można znaleźć poniżej:
MaK / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska