Stowarzyszenie Dla Ziemi przedstawiło raport z zakończonego projektu pod nazwą „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach”, realizowanego ze środków Miasta Lublin.
– Raport opiera się na ankietach, które wypełniali uczniowie biorący udział w warsztatach – mówi Magdalena Kawa ze Stowarzyszenia Dla Ziemi. – W komentarzach, które mogliśmy odczytać w tych ankietach, pojawiły się opinie, iż: „ważne było to, że uświadomiłem sobie takie rzeczy”, „wcześniej nie miałem o tym pojęcia, iż to, co mówię, może innych ranić”. Istotne jest także, ze na tych zajęciach padły stwierdzenia” „nie rób tego więcej, bo to boli mnie albo inne osoby”.
Warsztaty prowadziło siedem nauczycielek z lubelskich szkół średnich.
– Realizowałam warsztaty w klasach I-II. Koncentrowałam się na świadku, ofierze i sprawcy przemocy, a młodzież skupiała się na emocjach – opisuje pedagog Anna Harda z jednej ze szkół biorących udział w projekcie. – Temat jest dla nich trudny, ale ważny. Uczniowie na co dzień doświadczają przemocy i doświadczają przemocy, związanej z hejtem. Przygotowałam do pracy w grupach obrazki, a młodzież na ich podstawie tworzyła całe historie w oparciu o własne doświadczenia.
W warsztatach wzięło udział 1452 uczniów z 56 klas.
Szczegóły projektu oraz raport z jego realizacji można znaleźć na stronie dlaziemi.org.
ElKa / opr. ToMa
Fot. archiwum