Lublin: najstarsze pokazy fizyczne w Polsce mają już 60 lat

00000000130307001

Jubileusz 60-lecia lubelskich Pokazów z Fizyki odbył się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Ideą pokazów jest popularyzacja fizyki poprzez prezentację tematycznie dobranych, fascynujących eksperymentów. Każdego roku, w atmosferze wspólnej zabawy z fizyką, w zajęciach w Instytucie Fizyki UMCS uczestniczy ponad 20 tysięcy widzów.

– Jest to impreza o najdłuższej tradycji w kraju wśród sobie podobnych. Pokazy odbywają się od 1953 roku – mówi prof. Jerzy Żuk, prezes lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego. – To są jedyne tak stare pokazy, które trwają do dzisiaj. Pierwsze pokazy były bardzo skromne. Nie było wówczas jeszcze budynków na uniwersyteckim kampusie.

– Popularyzowanie nauki wśród młodych odbiorców to wyzwanie dla naukowców, którzy na co dzień przekazują wiedzę osobom dorosłym – mówi dr hab. Bożena Zgardzińska z Instytutu Fizyki UMCS. – Ponieważ w pokazach uczestniczy coraz młodsza młodzież, przestają one mieć charakter wykładu, a zaczyna mieć formę show, aby pokazać jak najciekawiej fizykę i zachęcić młodzież do oglądania naszych pokazów.

Uroczystość była też okazją do uhonorowania medalami kilkudziesięciu naukowców, zaangażowanych w organizację Pokazów z Fizyki.

SzyK / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version