Młodzież puławskich szkół coraz częściej sięga po alkohol i papierosy

20191211 101404

Młodzież coraz częściej sięga po alkohol i papierosy – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Miasta Puławy. Raport dotyczy zagrożeń zjawiskami patologii społecznej oraz rezultatów badań profilaktycznych.

– Pojawiły się nowe wyzwania, na przykład palenie e-papierosów – mówi w rozmowie z Radiem Lublin autor raportu dr Robert Porzak z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. – To są zjawiska, które budzą pewien niepokój. Wszystko dlatego, że nawet rodzice nie wiedzą, że coś takiego się dzieje. Fajne, małe, elektroniczne rzeczy mogą wręcz cieszyć rodziców, jeżeli nie orientują się co to jest. Pojawiają się poważne zmiany dotyczące częstości aktywności internetowych. Jeżeli chodzi o aktywność internetową, to ona sama w sobie byłaby konstruktywna, ale młodzież z Puław wyraźnie mówi o tym, że skala częstości, zaniedbywania snu, nauki wzrosła dwukrotnie od poprzednich badań. To jest olbrzymi przyrost i świadczy o tym, że takie zachowania, które są czasem utratą kontroli, zatopieniem się w sieci, stają się pewnym wyzwaniem dla profilaktyki – dodaje.

– Internet daje możliwość ucieczki od konfrontacji ze zwykłą rzeczywistością, rodzicami, szkołą, nauką – zaznacza psycholog Dariusz Perszko. – To jest trudne dla młodzieży. Widzę to u siebie w poradni, kiedy jest coraz więcej wniosków o przyznanie nauczań indywidualnych albo wniosków o to, że ktoś chciałby mieć nauczanie indywidualne, bo nie lubi klasówek – dodaje.

– Tym co coraz bardziej niepokoi to fakt, że coraz młodsze dzieci sięgają po różnego rodzaju środki, nie tylko psychoaktywne, ale eksperymentują z przedmiotami, rzeczami, substancjami, które mają w otoczeniu – podkreśla podkomisarz Ewa Rejn-Kozak z Komendy Powiatowej Policji w Puławach. – Dlatego też swoich działań nie kierujemy tylko do uczniów szkół średnich, ale także do uczniów szkół podstawowych. Prowadzimy także spotkania z rodzicami, żeby im również uświadomić jak ważne jest promowanie zdrowego stylu życia – dodaje.

– W szkole spotykają się trzy podmioty: uczniowie, nauczyciele i rodzice – twierdzi szkolny pedagog Joanna Lis. – Żeby wszystko zagrało tak, jak należy powinna być współpraca między rodzicami, a nauczycielami. Rodzice, moim zdaniem, powinni być bardzo czujni i powinni reagować na wszystko, co zauważą. Powinni również słuchać nauczycieli, którzy sygnalizują problemy – dodaje.

– Wnioski z raportu dotyczą w dużej mierze tego, co było pytaniem badawczym: Co jest potrzebne, żeby chronić zdrowie i zwiększać odporność na czynniki ryzykowne, które są wyzwaniem środowiska? Chodzi między innymi o modę na e-papierosy czy zatopienie się w Internecie – opowiada dr Porzak. – Wnioski dotyczą zachowań, które mogłyby być podjęte w ramach prostych procedur, które obecnie coraz częściej proponuje się, jako możliwość oddziaływania na co dzień zdarzeniami typu jest gdzie pograć, spotkać się z rówieśnikami, ale niekoniecznie przy napoju wysokoprocentowym czy papierosie. To może być ruch, to mogą być zajęcia o charakterze pozalekcyjnym – dodaje.

W raporcie znajdziemy także pozytywne trendy. Wśród nich zwiększenie częstości kontaktów z rodziną wśród młodzieży. Badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie ponad 1100 uczniów.

ŁuG / opr. PaW

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version