Na konferencji o pieniądzach

001 40

Aktualnym problemom i zagrożeniom związanym z rozwojem pieniądza cyfrowego była poświęcona konferencja w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Podczas spotkania naukowcy, a także przedstawiciele pionu finansowego rozmawiali o technologicznych wyzwaniach stojących przed sektorem bankowym.

– Eksperci zastanawiają się także, jaka będzie przyszłość papierowych pieniędzy – mówi dr Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektor oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Lublinie. – Czy nadal będziemy posługiwać się monetami i banknotami? Trudno powiedzieć. Coraz więcej transakcji realizujemy bezgotówkowo. Z drugiej strony – bardzo lubimy gotówkę i mamy jej coraz więcej.

– Na świecie odbywają się eksperymenty, by odejść od papierowego pieniądza. Taką próbę przeprowadzono w Szwecji. Nie ma to jednak wielkiej przyszłości – podkreśla prof. Jerzy Żyżyński, członek Rady Polityki Pieniężnej. – W niektórych sytuacjach chcemy mieć możliwość zapłacenia gotówką. Wolimy mieć „żywe” pieniądze w ręku. Pamiętajmy, że używając nowych technologii, nie powinniśmy korzystać z niepewnych urządzeń mobilnych. Trzeba strzec własnych danych, a tym samym swoich funduszy.

– Pieniądz to również zagrożenie, szczególnie w erze cyfryzacji. Poprzez smartfony i komputery dokonujemy transakcji finansowych. Te operacje powinny mieć zapewnione bezpieczeństwo – dodaje prof. Marian Żukowski z KUL-u.

– Trzeba uważać, by nie paść ofiarą kryptowalut. Mamy tu do czynienia z bardzo wieloma spekulacjami i brakiem gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – ostrzega Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

– Aktualnie mamy wiele przestępstw, które są nastawione na kradzież pieniądza. Mają one postać m.in. hackingu i piramid finansowych. Kryptowaluta może być zaangażowana w różnego rodzaju przestępczość. Trzeba uważać w codziennym użytkowaniu naszego sprzętu. Bądźmy czujni, pobierając aplikacje na swoje smartfony – radzi Paweł Opitek z Prokuratury Krajowej.

Konferencji pod hasłem „Pieniądz – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” towarzyszyła wystawa na temat historii pieniądza przygotowana przez NBP. Na co dzień ekspozycję można oglądać w siedzibie lubelskiego oddziału przy ulicy Chopina 6.

SzyK / opr. MatA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version