Nowe obiekty w Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Potrzeba 2 milionów złotych

centrum pomocy osobom z autyzmem

Jedyne w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej wzbogaci się o nowe obiekty. Po otwarciu w maju przedszkola oraz ośrodka terapii i diagnostyki, Stowarzyszenie Wspólny Świat rozpoczęło budowę środowiskowego domu pomocy, szkoły przysposabiającej do pracy oraz mieszkań treningowych.

Aby przedsięwzięcie się powiodło, Stowarzyszenie będzie musiało pozyskać 2 miliony złotych.

– To bardzo ważna inwestycja, gdzie wsparcie otrzymają osoby dorosłe z autyzmem – mówi Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia Wspólny Świat w Białej Podlaskiej, które wspiera dzieci autystyczne: – W tej chwili jest bardzo duży problem jeśli chodzi o młodzież i dorosłe osoby, które wypadają nam już z systemu oświaty i okazuje się nagle, że one są uwięzione w domu. Rodzice nie mają możliwości korzystania z polityki wytchnieniowej, z urlopu, pobytu w szpitalu czy sanatorium. Ten obiekt, który powstanie, skierowany właśnie do osób z autyzmem, da możliwość wytchnienia, zabezpieczenia dorosłej osoby z autyzmem, aby rodzina nadal mogła funkcjonować.

– Jestem matką dziecka z autyzmem. Moje dziecko uczęszcza do przedszkola w Białej Podlaskiej, prowadzonego przez Stowarzyszenie Wspólny Świat – mówi pani Kamila: – To dla mojego dziecka cudowne miejsce, w którym może czuć się bezpiecznie i w którym ma specjalistyczną pomoc. Czuje się potrzebny, odnosi sukcesy, zaczął wypowiadać tam pierwsze słowa. To był dla mnie najwspanialszy moment, kiedy przeniosłam go niemówiącego ze zwykłego przedszkola. Tu zdobył najważniejszą umiejętność komunikowania się i mówienia. Najważniejsze jest to, że czuje się tam bezpiecznie. Każdego dnia chce tam iść.

– Autyzm jest bardzo dużym i ciągle rosnącym problemem – mówi Marlena Męczyńska, wicedyrektor Przedszkola Wspólny Świat dla Dzieci z Autyzmem: – jestem członkiem zespołu diagnostycznego. Obserwując jak to wygląda na przełomie lat dostrzegam, że ten problem jest coraz bardziej widoczny i coraz więcej osób zgłasza się do nas. Terapia jest podstawą do tego, żeby osoby z autyzmem nauczyły się funkcjonować w naszym społeczeństwie i były osobami samodzielnymi.

– Największym stereotypem jeśli chodzi o autyzm jest to, że jest to choroba – mówi Paulina Masłowska, pracownik Stowarzyszenia Wspólny Świat: – To nie jest choroba, tylko zaburzenie. Nasze dzieci tak naprawdę niczym wizualnie się nie różnią od dzieci neurotypowych, natomiast widać różnicę jeśli chodzi o ich zachowanie. Bardzo często padają komunikaty, że dzieci są rozpuszczone, źle wychowane, natomiast nie jest to ich winą. To specyfika tego zaburzenia.

– Stowarzyszenie potrzebuje zebrać w możliwie krótkim czasie potężną dla nas kwotę 2 milionów złotych – mówi Renata Szwed ze Stowarzyszenia Wspólny Świat: – To jest nasz wkład własny do inwestycji, która właśnie się rozpoczęła. Wierzymy w ludzi dobrej woli. Wierzymy w to, że jesteśmy w stanie te fundusze zebrać. Mamy zarejestrowaną zbiórkę publiczną, cały czas prowadzimy różnego rodzaju akcje. W najbliższy poniedziałek (09.12) mamy również koncert charytatywny „Roztańczony Mikołaj w świecie bajek”. To inicjatywa szkoły tańca pana Wojtka Rozwałki. Na tym koncercie będziemy zbierać darowizny do puszek i mamy nadzieję, że te fundusze również będą nam pomocne przy budowie kolejnego etapu Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem.

Na drugi etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem Stowarzyszenie Wspólny Świat pozyskało 1,5 miliona euro w ramach projektu transgranicznego realizowanego wspólnie z partnerem białoruskim.

Pod opieką Stowarzyszenia Wspólny Świat jest obecnie ponad 200 autystycznych dzieci.

MaT (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version