Sukces naukowców z Uniwersytetu Medycznego. Na podstawie badań z użyciem ludzkich komórek, naukowcom udało się określić i opatentować cząsteczki mikroRNA, których zmiana ekspresji jest specyficzna dla miażdżycy.
Oprócz tego opatentowano metodę diagnostyczną, która pozwoli na zwiększenie wykrywalności miażdżycy tętnic we wczesnych etapach jej rozwoju. – Metoda diagnostyczna jest nowatorska, jeśli chodzi o jej użycie w kompleksowym przebadaniu pacjenta i próbie określenia zmian, które dzieją się w tej chorobie na poziomie submolekularnym – mówi w rozmowie z Radiem Lublin profesor Anna Bogucka-Kocka z Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego. – Proponujemy nowy test, który jest stosunkowo prosty i mało obciążający pacjenta. Wszystko dlatego, że wystarczy próbka krwi, około 10 mililitrów, z której następnie może trochę bardziej skomplikowaną metodą sekwencjonowania określamy poziom zmian w mikroRNA pacjenta – dodaje.
– Diagnostyka miażdżycy tętnic kończyn dolnych obejmuje badanie obrazowe, badanie wskaźników różnicy ciśnienia tętniczego na ramieniu i w okolicach kostki – zaznacza Daniel Zalewski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Chcemy znaleźć takie metody diagnostyczne nieinwazyjne, gdzie będziemy mogli diagnozować osoby, zwłaszcza z grupy ryzyka, zanim pojawią się objawy kliniczne. Choroba najczęściej jest wykrywana, gdy objawy są mocno zaawansowane – dodaje.
– Patent to potwierdzenie sukcesu zespołu kierowanego przez panią profesor Annę Bogucką-Kocką – zaznacza Marta Jankowska, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy. – To początek jeszcze długich badań, które mamy nadzieję zaowocują wprowadzeniem tego wynalazku w życie – dodaje.
– Porównywaliśmy w jaki sposób funkcjonuje regulacja pewnych genów, które związane są z budową śródbłonka naczyń, samym procesem tworzenia się blaszki miażdżycowej funkcjonujących u osób chorych – opowiada profesor Bogucka-Kocka. – Porównywaliśmy te zmiany do osób zdrowych. Na podstawie tych porównań określiliśmy jakie zmiany, nieprawidłowości są w grupie pacjentów miażdżycowych – dodaje.
– Nasze badania były kompleksowe, ponieważ badaliśmy wszystkie mikroRNA, które do tej pory zostały wykryte u człowieka – zaznacza Zalewski. – Tam było bardzo wiele genów, ponad 55,5 tysiąca genów i ich różnych wariantów. Z analizy 4 pacjentów otrzymywaliśmy około 300 GB danych dotyczących ekspresji mikroRNA lub genów. To są terabajty, które musieliśmy przerobić, przeanalizować. Wszystko po to, by wynaleźć te kilkanaście, kilkadziesiąt genów i mikroRNA, które dla nas są najbardziej istotne – dodaje.
Według badań populacyjnych, miażdżyca tętnic dolnych dotyczy do kilkunastu procent osób dorosłych.
LilKa / opr. PaW
Fot. pixabay.com