Już po raz dwudziesty piąty na placu Litewskim w Lublinie spotkali się poeci i ułani. Do Lublina przybyli ułani z Polski i husarze z Węgier, by uczcić pamięć żołnierzy-poetów walczących i poległych na wszystkich frontach świata.
Podczas spotkania odczytane zostały wiersze Tadeusza Kwiatkowskiego-Cugowa oraz przedwojennego generała kawalerii i poety Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. – Na Wigilii Poetów i Ułanów w Lublinie spotykamy się ponad dwie dekady. Pogoda była różna. Czasem padał deszcz, a czasem śnieg – mówi w rozmowie z Radiem Lublin członek Fundacji Poetów i Ułanów, mecenas Stanisław Estreich. – Obowiązek i poczucie patriotyzmu sprowadzało nas tutaj wszystkich – dodaje.
– Inicjatorem Wigilii Poetów i Ułanów jest nieżyjący już lubelski poeta Tadeusz Kwiatkowski-Cugow – mówi współorganizatorka wydarzenia Urszula Gierszon. – Wigilia Poetów i Ułanów jest wyjątkowym, niecodziennym zjawiskiem. Myślę, że jest to nawet jedyna tego rodzaju impreza na świecie, dlatego że ma zadanie upamiętniać wszystkie osoby, które walczyły o niepodległość, nie tylko poetów. Przy tym wydarzenie ma pielęgnować przyjaźń polsko-węgierską.
Patronem Wigilii Poetów i Ułanów jest „pierwszy ułan Rzeczypospolitej” generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski. W uroczystości wzięli udział rekonstruktorzy i żołnierze w strojach ułańskich. Wydarzenie zakończyło wspólne kolędowanie.
PaSe / opr. PaW / ToMa
Na zdjęciach: 25. Wigilia Poetów i Ułanów, Lublin, 14.12.2019, fot. Piotr Michalski