Polacy nie lubią składać życzeń? Tak wynika z badań

waffle 4709970 960 720

Większość Polaków nie lubi składać sobie życzeń podczas Wigilii – tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez serwis „Prezent marzeń”. Wyniki badań pokazują, że najczęściej nie wiemy co życzyć innej osobie i czujemy się zdenerwowani. 

– W czasie Świąt Bożego Narodzenia oprócz pozytywnych emocji doświadczamy również tych negatywnych – mówi w rozmowie z Radiem Lublin przedstawiciel serwisu prezentmarzeń.com, Filip Sosnowski. – Chodzi tutaj między innymi o składanie życzeń świątecznych. 85% Polaków twierdzi, że jest to w jakimś stopniu dla nich trudne i troszkę ich stresuje – dodaje.

– Nie lubimy zwykle tego, co musimy – zaznacza psycholog Ilona Rogowska-Kryk. – Drugą przyczyną tego może być to, że spotykamy się w gronie rodzinnym, niekoniecznie wśród najbliższych, ludzi, z którymi czujemy się bezpiecznie. Czasami po prostu wypada spotkać się z różnymi członkami rodziny, z którymi na co dzień się nie lubimy, albo nie utrzymujemy kontaktu. Są osoby, które bardziej przeżywają to, że jest to dla nich jakaś niezręczność, że nie wiedzą czego mają życzyć osobom, których dobrze nie znają – dodaje.

– 50% ankietowanych twierdzi, że czuje zdezorientowanie, ale głównie z powodu tego, że słabo znają osoby, którym mają składać życzenia – twierdzi Sosnowski. – Wiadomo, że im lepiej kogoś poznamy, tym te życzenia mogą być bardziej szczere. Możemy bardziej się na nich skupić i może nawet wcześniej je ułożyć. Po prostu do tej okazji się przygotować. W momencie, kiedy stajemy przed daną osobą i musimy wymyślić coś na potrzebę chwili, to możemy być trochę zdenerwowani, zdezorientowani oraz niepewni siebie. Dla 35% z nas generalnie samo składanie życzeń jest stresujące, ponieważ nigdy nie wiemy co powiedzieć. Jeżeli nie wiemy co powiedzieć, to wiadomo, że możemy się zapętlać. Skupiamy się na takich sztampowych życzeniach, których sami pewnie też nie lubimy – dodaje.

– Ten zwyczaj raczej się nie zmieni – podkreśla psycholog. – Można po prostu potraktować to jako pewnego rodzaju wyzwanie, szanse, żeby przełamać swoje opory, nieśmiałość, odważyć się na uśmiech – dodaje. 

Sonda „Emocje Polaków podczas świąt” została zrealizowana grupie 1007 respondentów w listopadzie 2019 roku. 

InYa / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version