Przejście graniczne w Zosinie zamieni się w plac budowy

001 59

Drogowe przejście graniczne w Zosinie będzie rozbudowane. Zgodnie z planem prace powinny rozpocząć się w przyszłym roku. Wykonawca ma być wyłoniony do końca 2019 roku.

Projekt zmian już jest – choć wciąż konsultowany ze służbami pracującymi na przejściu. Dzisiaj (12.12.2019) w siedzibie Lubelskiego Zarządu Obsługi Przejść Granicznych w Chełmie odbyła się narada z udziałem funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, a także Izby Administracji Skarbowej.

– Konsultujemy zmiany jeszcze przed rozpoczęciem prac. Chodzi nie tylko o to, by usprawnić odprawę, ale także poprawić komfort pracy celników i pograniczników – mówi zastępca dyrektora Zarządu Obsługi Przejść Granicznych, Waldemar Madej. – Rozbudowa będzie odbywała się na kierunku wyjazdowym z Polski. Obejmie 2 pawilony odpraw dla służb celnych i granicznych, zadaszenie oraz 4 pasy ruchu wraz z całą infrastrukturą teletechniczną. Usprawni to obsługę podróżnych i zagwarantuje skrócenie czasu odpraw na kierunku wyjazdowym. Teraz na tym przejściu jest tzw. wąskie gardło. Pozyskane unijne środki na rozbudowę pozwolą na zakończenie tego zadania inwestycyjnego, co przyczyni się do sprawniejszej i skuteczniejszej kontroli celno-granicznej na tym przejściu.

– Poprawią się warunki odpraw dla podróżnych oraz funkcjonariuszy. Aktualnie odprawiamy dziennie ponad 300 aut. W bieżącym roku mocno wzrósł ruch towarów wywożonych na podstawie dokumentu TaxFree. Są one nabywane w firmach w Hrubieszowie i wywożą je obywatele Ukrainy – wyjaśnia nadkomisarz Ryszard Krawczyk, kierownik Oddziału Celnego w Zosinie. – Przejście zostało rozbudowane w 2014 roku. W 2020 roku zaplanowano inwestycje z Ministerstwa Finansów. To skaner do prześwietlania aut. Czeka nas rozbudowa kierunku wywozowego. Zosin będzie placem budowy.

– Nowe rozwiązania dotyczą innego usytuowania infrastruktury pawilonów kontrolerskich, wysepek umieszczonych na przejściu granicznym oraz lokalizacji istniejącej wagi na kierunku wyjazdowym – wymienia Waldemar Madej.

– Przez drogowe przejście graniczne w Zosinie w 2019 roku odprawiliśmy 1 milion 600 tysięcy podróżnych na obu kierunkach w okresie od stycznia do listopada. Ruch ten nieznacznie wzrósł w porównaniu do 2018 roku – o około 5 punktów procentowych – podaje porucznik Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Nowocześniejsze przejście to większy komfort służby dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, jaki dla samych podróżnych. Z roku na rok ruch graniczny na wschodzie wzrasta. Wiąże się to z tym, że coraz więcej obywateli Ukrainy przekracza granicę w obie strony. Przyjeżdżają do Polski, by tu się kształcić i podejmować zatrudnienie.

Wstępnie koszt planowanych prac to ponad 7 milionów złotych. Niedawno zakończyła się przebudowa dojazdu do przejścia w Zosinie. Stanowi ono alternatywę dla położonych w pobliżu przejść w Dorohusku i Hrebennem.

RMaj / opr. MatA

Fot. archiwum

Exit mobile version