„Smaki Lubelszczyzny bez granic – Tastes of Lubelszczyzna without borders” to projekt kulinarno-krajoznawczo-lingwistyczny adresowany do studentów-cudzoziemców studiujących w Lublinie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Regionalia Lubelszczyzny promująca nasz region. Głównym partnerem pierwszej edycji był Uniwersytet Przyrodniczy, w którym przeprowadzono rekrutację do projektu, a wykładowca Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Uniwersytetu Przyrodniczego Pani Ewa Badurowicz, na co dzień ucząca języka niemieckiego oraz polskiego, jako obcego, była pomysłodawczynią tego projektu.
W pierwszej i drugiej edycji, odbywających się maju i październiku, wzięli udział studenci z różnych krajów, takich, jak: Tajwan, Tajlandia, Brazylia, Emiraty Arabskie, Niemcy, USA, Portugalia, Szwecja, Hiszpania, Ukraina, Litwa, reprezentujący lubelskie uczelnie : Uniwersytet Przyrodniczy, UMCS, Politechnikę Lubelską, Uniwersytet Medyczny. W czasie warsztatów kulinarnych studenci-cudzoziemcy przygotowali potrawy typowe dla Lubelszczyzny: pierogi nowodworskie, pieczone pierogi z kaszy gryczanej z serem, pierogi z kapustą i grzybami, bigos, kapustę z grochem, żurek z jajkiem, a następnie zwiedzili Nałęczów oraz muzea w Kozłówce, m. in. pałac oraz Galerię Sztuki Socrealizmu.
Trzecia, specjalna, świąteczna edycja pod nazwą „Spotkajmy się przy świątecznym, lubelskim stole-Meet you at Christmas table of Lublin region” odbędzie się w sobotę, 14 grudnia. W restauracji Koncertowa pod przewodnictwem Pani Elżbiety Wójcik studenci-cudzoziemcy z różnych krajów: Turcji, Indii, Tajwanu, Emiratów Arabskich, Brazylii, Chorwacji, Tunezji i studiujący na licznych lubelskich uczelniach: Uniwersytecie Przyrodniczym, UMCS-ie, Politechnice, Uniwersytecie Medycznym wspólnie ugotują potrawy, które znajdą się na wielu świątecznych, lubelskich stołach: barszcz wigilijny z uszkami, kapustę z grzybami, śledzia wigilijnego w oleju rzepakowym, racuchy turowskie oraz kutię. Następnie wysłuchają wykładu na temat zwyczajów świątecznych Lubelszczyzny, wykonają ozdobę ze słomy oraz nauczą się kolędy w jęz. polskim.
Ogromne zainteresowanie projektem mobilizuje organizatorów do przeprowadzenia następnych edycji, m. in. poświęconych tradycyjnej kuchni Lubelszczyzny związanej z obchodzonymi świętami wielkanocnymi oraz poznawania tradycji rękodzielniczych, np. wykonania palmy, pisanki lub stroika.
Patronat medialny: Radio Lublin.
Fot. i informacja: materiał organizatora /nadesłane/