Wystawa przypomni lubelskie czasy bp. Wyszyńskiego

001 27

W lubelskim ratuszu można oglądać wystawę, która przybliża postać kardynała Stefana Wyszyńskiego. Chodzi o lata, które spędził w Lublinie zanim został prymasem Polski.

– Ten okres nie jest powszechnie znany – mówi organizator wydarzenia Piotr Kuty, prezes Fundacji Nasza Tradycja. – Należy przypomnieć, iż ks. Stefan Wyszyński związany był z Lublinem już od połowy lat dwudziestych. Wówczas studiował w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa. Później w okresie II wojny światowej ukrywał się na Lubelszczyźnie, m.in. w Kozłówce i w Żyłowie. Po wojnie, po śmierci biskupa Mariana Fulmana, papież mianował najmłodszego wówczas biskupa w Polsce właśnie w osobie ks. Stefana Wyszyńskiego.

– Ks. Wyszyński był biskupem lubelskim w latach 1946-1948. Tu przygotowywał się do tych zadań, które czekały go potem w Warszawie, w Gnieźnie i na świecie. Miał wielki autorytet. Mógł potem być prymasem i doczekać wyboru Karola Wojtyły na papieża. Lublin ma w tym swój udział – podkreślał arcybiskup Stanisław Budzik. 

– Owoce działalności ks. Wyszyńskiego istnieją po dziś dzień. Stworzył wiele stowarzyszeń charytatywnych, intensywnie wizytował parafie diecezji, udzielał bierzmowań. Ta postać jest istotna nie tylko ze względu na okres posługi w Gnieźnie i w Warszawie oraz na prymasostwo. To w Lublinie rodziły się zalążki biskupstwa, którego tutaj ksiądz prymas się uczył – dodał Piotr Kuty.

– Cieszymy się bardzo, że możemy przypomnieć postać niezwykłego człowieka. Kiedy czytamy to, co kiedyś pisał i mówił, widzimy dziś, że jest to wciąż aktualne. Dotykał takich strun u człowieka, które są zawsze ważne – podsumował metropolita lubelski, który objął wystawę swoim patronatem.

Dodajmy, że tytuł „Dzieci moje!…” – nawiązuje do słów, którymi w maju 1946 roku ówczesny biskup Stefan Wyszyński i najmłodszy ordynariusz diecezji lubelskiej zwrócił się publicznie do wiernych. 
   
TSpi / opr. MatA

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wystawa „Dzieci moje! Biskup Stefan Wyszyński Ordynariusz Lubelski 1946-1949” w ratuszu, Lublin, 05.12.2019, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version