Zamość ponownie powalczy o tytuł Świetlnej Stolicy Polski. To, czy przejdzie do drugiego etapu zależy od internautów, którzy już mogą oddawać swoje głosy. Do tej pory Hetmański Gród zwyciężał w plebiscycie dwukrotnie, a w 2018 roku wygrał etap wojewódzki.
– Od godziny 16.00 do północy każdy kto odwiedzi rynek będzie mógł pospacerować w świetlnym labiryncie – mówi w rozmowie z Radiem Lublin rzecznik prasowy prezydenta Zamościa, Marta Lackorzyńska-Szerafin. – Mamy też miejsca, gdzie można zrobić sobie zdjęcie. Jest też postać świętego Mikołaja. Stoi napis „I love Zamość”. Mamy również między innymi wielkie bombki, gwiazdkowe prezenty przewiązane złotą wstęgą. Jako ciekawostkę powiem, że cały labirynt i te wszystkie świecidełka to aż 1500 punktów świetlnych led – dodaje.
Iluminacje na Rynku Wielkim przyciągają wzrok mieszkańców i turystów. – Wydaje mi się, że trzeba jakoś przyozdobić w centrum, koło ratusza, jak w każdym mieście – opowiada mieszkanka Zamościa. – Zawsze każdy coś pokazuje, to my też chcemy coś pokazać. Przyjeżdżają do nas zagraniczni turyści. Niech każdy popatrzy – dodaje.
Oprócz zachwytów, mieszkańcy zastanawiają się czy miasto stać na takie iluminacje. – Koszt najmu iluminacji na ten sezon zimowy wynosi 121 490 złotych netto – twierdzi Lackorzyńska-Szerafin. – Iluminacje, które od kilku lat pojawiają się na zamojskim rynku to nie tylko element wprowadzający nas w świąteczny nastrój. To nie tylko element dekoracyjny, ale też forma pomagania ludziom potrzebującym. Dzięki iluminacjom, kiedy wygrywamy konkursy: czy to etap regionalny czy ogólnopolski, dostajemy sprzęt AGD o dużej wartości. Na etapie regionalnym to jest 10 tysięcy złotych, a na ogólnopolskim 40 tysięcy złotych. Za te pieniądze możemy kupić pralki, lodówki, kuchenki mikrofalowe i wspomóc w ten sposób podopiecznych Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie – dodaje.
– Przez te 3 lata, 98 rodzin objętych świadczeniami pomocy społecznej uzyskało wartościowy, energooszczędny sprzęt – zaznacza Anna Bałdyga z Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu. – Poza tym kilkanaście sztuk sprzętu, w tych 3 edycjach, trafiło do placówek opiekuńczo-wychowawczych, placówek wsparcia dziennego na terenie miasta oraz do schroniska dla bezdomnych mężczyzn. W ostatniej edycji nagród sprzęt trafił do osób samotnie gospodarujących, osób z niepełnosprawnością i do tych, których dochód nie przekracza kryterium dochodowego Ustawy o pomocy społecznej – dodaje.
– Do tej pory rzeczywiście udawało nam się wygrać, dzięki wsparciu internautów – podkreśla rzecznik prasowy prezydenta miasta. – Zachęcamy wszystkich do oddawania głosów na nasze miasto. Informacja idzie w świat. Liczymy, że w tym roku uda nam się stanąć na najwyższym podium – dodaje.
Pierwszy etap głosowania w plebiscycie na Świetlną Stolicę Polski trwa do 2 stycznia 2020 roku. Głosy można oddawać na stronie swiecsie.se.pl. Wszyscy, którzy fotografują świetlne ozdoby – nie tylko w Zamościu – mogą też brać udział w indywidualnym konkursie fotograficznym na tej samej stronie internetowej.
AlF / opr. PaW
Na zdjęciach: Świąteczne iluminacje w Zamościu, 13.12.2019, fot. Konrad Flis