Zima – trudny czas dla osób bezdomnych

homeless 406890 960 720

Okres jesienno-zimowy to nie tylko czas świąteczny, ale też bardzo trudny okres dla osób bezdomnych. W tym czasie każdy mieszkaniec musi zwracać szczególną uwagę na osoby, które spotyka na dworze.

– Jeśli widzimy taką osobę warto zadzwonić na 112 albo do straży miejskiej – mówi rzecznik straży miejskiej Robert Gogola. – Apelujemy do wszystkich, abyśmy nie pozostawali obojętni. Często osoby bezdomne możemy spotkać w altanach śmietnikowych, pustostanach, ogródkach działkowych czy innych miejscach, w których przebywanie w tym okresie może być niebezpieczne. W takich sytuacjach należy kontraktować się z dyżurnym straży miejskiej pod bezpłatnym, całodobowym numerem 986. Dzięki takiej reakcji często możemy uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie – dodaje.

– Okres jesienno-zimowy to szczególny czas dla osób doświadczających bezdomności – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Renata Babiarz, dyrektor Ośrodka Wsparcia dla Osób Bezdomnych Bractwa Miłosierdzia im. Świętego Brata Alberta. – One w okresie wiosenno-letnim radzą sobie, ale kiedy na dworze robi się zimno to potrzebują pomocy nas wszystkich – dodaje.

– Jestem bez mieszkania od paru dni. Zamiast chodzić po ulicy, to wolę być w takim schronisku – opowiada jeden z bezdomnych. – To jest przytulne miejsce. Można się wykąpać, przebrać czy normalnie przespać – dodaje.

– Mamy mobilny Gorący Patrol, czyli grupę wolontariuszy, która przemierza ulice Lublina w poszukiwaniu osób bezdomnych, osób potrzebujących pomocy – zaznacza Justyna Orłowska z Centrum Wolontariatu w Lublinie. – Takim osobom jest proponowane przede wszystkim wsparcie osłonowe, czyli ciepłe ubrania, gorący posiłek oraz herbata. Prowadzimy również działania interwencyjne, czyli umieszczenie w jakiejś placówce czy pomoc psychologiczna. Na rzecz osób bezdomnych działa również Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Oni prowadzą łaźnie, świetlice, wydają posiłki – dodaje.

– W Lublinie funkcjonuje kilka domów przeznaczonych dla osób bezdomnych między innymi nasz przy ul. Dolnej Panny Marii 32 – twierdzi Babiarz. – Zawsze można spotkanej na mieście osobie powiedzieć, że są takie domy, ośrodki dla osób bezdomnych, gdzie można się zgłosić – dodaje.

W Lublinie działa kilka ośrodków pomocy osobom bezdomnym, kontakty do tych organizacji można znaleźć na stronie internetowej lublin.eu.

InYa / opr. PaW

Fot. pixabay.com

CZYTAJ: Nadchodzi ciężki czas dla osób bezdomnych. Schronisko apeluje o pomoc

CZYTAJ: Chełm: opłaty za pobyt w schronisku dla bezdomnych

CZYTAJ: W Lublinie ruszył nowy sezon akcji Gorący Patrol

Exit mobile version