Trwa XII sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Zapadły dwie ważne decyzje kadrowe. Mamy nowego wicemarszałka, którym został Michał Mulawa oraz nowego przewodniczącego sejmiku, którym jest Jerzy Szwaj.
CZYTAJ: Michał Mulawa wicemarszałkiem województwa
CZYTAJ: Jerzy Szwaj przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego
Nowego wicemarszałka trzeba było wybrać, ponieważ Dariusz Stefaniuk został posłem. Kandydaturę Michała Mulawy, który był szefem sejmiku, zgłosił marszałek Jarosław Stawiarski. – To człowiek, który urodził się, aby być samorządowcem. Nowym wicemarszałkiem zostanie radny Michał Mulawa. Będzie on ważnym ogniwem w Zarządzie Województwa Lubelskiego – zapowiadał marszałek Stawiarski. – Jest kreatywny i dynamiczny. Ma duże doświadczenie polityczne oraz w zarządzaniu różnymi instytucjami, których nie był szefem, ale pracownikiem.
Głosowanie odbyło się w trybie tajnym. 25 radnych poparło kandydaturę Mulawy, a przeciw było 5. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. – Chciałbym obiecać krew, pot i łzy. Będę ciężko pracował dla rozwoju województwa lubelskiego. Od jutra (04.12.2019) bierzemy się do ciężkiej pracy, by region rósł w siłę. Dziękuję za wsparcie – mówił chwilę po wyborze nowy wicemarszałek Michał Mulawa.
Radni zajmują się teraz kwestią zadłużonych na ponad 900 milionów złotych lubelskich szpitali podległych marszałkowi. Dług rośnie w tempie 14 tys. zł na godzinę. Największy ma szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Radni mają podjąć decyzję o tym, by część jego zadłużenia – 300 mln zł – przejął Bank Gospodarstwa Krajowego. W tym celu obciążą hipoteką między innymi budynek filharmonii i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. – Sytuacja szpitali nie jest tragiczna, ale zła. Chodzi głównie o zadłużenie. Jedną z propozycji jest konwersja długów. Kredyt z BGK ma mieć niższe oprocentowanie. Sam szpital przy al. Kraśnickiej na tej operacji ma zaoszczędzić około 10 milionów złotych. Mamy także kilka innych placówek, które zadłużały się w parabankach, bo banki nie chciały dawać im kredytów, ponieważ wymagają zabezpieczenia hipotecznego. Na teraz stać nas na kredyt wysokości 300 milionów złotych. Hipoteka będzie dotyczyła instytucji kultury – wyjaśniał marszałek Stawiarski. – Szpitale nam służą. Mamy walczyć o dobry dostęp do placówek leczniczych. Potrzeba jest, by funkcjonowały one lepiej niż dotychczas. Jeśli koszty będą mniejsze, jakość usług być powinna zdecydowanie wyższa. Musimy „wyjść z dołka”, by poprawić złą sytuację szpitali – podkreślał marszałek Stawiarski.
Decyzję o przejęciu części długu przez BGK popiera Krzysztof Bojarski, szef opozycyjnego klubu Platformy Obywatelskiej. – To ruch w dobrą stronę, który pozwoli zaoszczędzić pieniądze na bieżącej obsłudze i szansa na zmniejszenie aktualnego oprocentowania. Te działania będą miały ostateczny sens, kiedy pójdą za tym zmiany restrukturyzacyjne w zadłużonych jednostkach. W perspektywie jest „oddech” dla szpitali w postaci zdjęcia z nich ciężaru długu. Trzeba pamiętać także, by dobrze wykorzystać 5-letni okres karencji.
Na początku sesji ślubowanie złożyli trzej nowi radni: Krzysztof Gałan, Tadeusz Kochanowski i Adam Wasilewski. Zajęli oni miejsca radnych wybranych do parlamentu: Jacka Burego, Krzysztofa Grabczuka i Riada Haidara.
PaSe / opr. MatA
ZOBACZ ZDJĘCIA: XII sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego, Lublin, 03.12.2019, fot. Piotr Michalski