W dużych miastach transport jest głównym czynnikiem zanieczyszczającym powietrze. Z badań wynika, że w 80% odpowiada on za emisję pyłów drobnych.
CZYTAJ: Smog fotochemiczny dusi Europę
Do Prokuratury Rejonowej w Łukowie wpłynęło zawiadomienie o zaginięciu eksponatów, a także sprzętu należącego do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Braki stwierdzono po przeprowadzonej inwentaryzacji, po tym jak zmienił się szef placówki.
CZYTAJ: Wola Okrzejska: z muzeum zniknęły eksponaty
Jaki mamy metabolizm, kondycję oraz jakość naszych mięśni – tego wszystkiego dowiedzą się mieszkańcy Lublina. Ruszyła akcja „Zdrowy Lublin”. W ramach wydarzenia można umówić się na indywidualne spotkanie z dietetykiem i poprawić swoje nawyki żywieniowe.
CZYTAJ: „Zdrowy Lublin”. Czas na zmianę stylu życia
Resort nauki ogłosił listę strategicznych infrastruktur badawczych tworzących Mapę Infrastruktury Badawczej, na której znalazły się jednostki łączące potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki i kraju. Na liście znajduje się 70 jednostek. Z Lublina jest jedna uczelnia – Politechnika Lubelska.
CZYTAJ: Politechnika Lubelska na Mapie Infrastruktury Badawczej
Wyjątkową wystawę zatytułowaną „Kult – historia – legendy. Archikatedra lubelska – spadkobierca historii i tradycji” można oglądać na chórze świątyni. Ekspozycja ma na celu przede wszystkim przypomnieć historię katedry w czasie, kiedy była ona świątynią jezuicką, powstałą w końcu XVI wieku.
CZYTAJ: Archikatedra zaprasza na wystawę
W Puławach trwa 25. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd. Przed publicznością zaprezentuje się prawie 2000 uczestników z 9 województw.
CZYTAJ: Puławy po raz kolejny stolicą kolędowania
W Lublinie przy ulicy prowadzącej do dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych powstanie mural prezentujący historię lubelskiej motoryzacji.
CZYTAJ: Historia lubelskiej motoryzacji na muralu
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. KWP Lublin /archiwum/