Biała Podlaska: batalii o żłobki ciąg dalszy

nursery 2114173 1280

Wojewoda lubelski unieważnił uchwałę podjętą przez radnych Białej Podlaskiej dotyczącą likwidacji Zespołu Żłobków Miejskich. Wojewoda zarzucił radnym, że nie dopełnili procedur i nie wystąpili o opinię w tej sprawie do rady rodziców.

Zespół żłobków został utworzony za kadencji poprzedniego prezydenta – Dariusza Stefaniuka. W jego skład weszły dwie placówki – żłobek Skrzata i nowo utworzony żłobek Akademia Małego Odkrywcy. Placówkami, które znajdują się w dwóch oddalonych od siebie miejscach, zarządza dyrektor Agnieszka Kulicka wraz ze swoja zastępczynią. Obecny prezydent miasta – Michał Litwiniuk, zdecydował o rozdzieleniu żłobków i stworzeniu odrębnych placówek. Każda z nich miałaby być zarządzana przez jednego, wybranego w konkursie dyrektora. Uchwałę w tej sprawie przegłosowali w listopadzie radni, z kolei rada rodziców zaskarżyła ją u wojewody.

CZYTAJ TAKŻE: Biała Podlaska: Zespół Żłobków do likwidacji. Burzliwa sesja rady miasta

– Lech Sprawka podzielił opinię rodziców. Chodzi o artykuł 12a, ustęp 4, punkt 1 i 2 Ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, który mówi, że obowiązkiem podmiotu prowadzącego żłobek było wystąpienie do rady rodziców o zaopiniowanie projektu uchwały ws. likwidacji zespołu miejskich żłobków. w tym przypadku wymóg ten nie został spełniony – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody lubelskiego.

– Miasto złożyło wyjaśnienia w Urzędzie Wojewódzkim, jednak wojewoda ich nie przyjął – mówi naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Biała Podlaska, Stanisław Romanowski. – W naszym mniemaniu rada rodziców została powołana niezgodnie ze statutem żłobków miejskich w Białej Podlaskiej, gdyż przewiduje on dwie oddzielne rady rodziców w jednym i w drugim żłobku, natomiast tutaj jest jedna i w naszym mniemaniu stawia to pod znakiem zapytania legalność jej funkcjonowania.

Jakie działania podejmie miasto w związku z unieważnieniem umowy?

– Różne rozwiązania analizują obecnie prawnicy Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej – podkreśla Romanowski. – Od ich analizy będzie zależało, czy jeszcze raz podejmiemy drogę uchwałodawczą i wystąpimy o opinię do rady rodziców, czy przyjmiemy decyzję wojewody. Jest jeszcze ścieżka drogi sądowej, czyli odwołanie się od decyzji wojewody do sądu administracyjnego. Miasto podtrzymuje stanowisko, że likwidacja zespołu żłobków na pewno by usprawniło ich funkcjonowanie – dodaje.

Przeciwko likwidacji Zespołu Żłobków Miejskich protestowała większość rodziców. Z rozstrzygnięcia wojewody zadowolony jest przedstawiciel rady rodziców – Andrzej Łuciuk.

– Cieszymy się, że żłobki pozostają jedną całością. Szczególnie, że jesteśmy w trakcie roku. Wszystkie nasze plany były uchwalone na oba żłobki – wspólne imprezy i działania. Dla nas najważniejsi są opiekunowie, których dobiera pani dyrektor. Dzieci i my jesteśmy z nich zadowoleni – mówi.

Radni opozycyjni, m.in. Stanisław Nikołajczuk, zarzucają, że powodem likwidacji zespołu żłobków jest chęć pozbycia się obecnej dyrektor placówki – Agnieszki Kulickiej.

– Pani dyrektor wniosła bardzo dużo w rozwój tych żłobków. Nowe władze dążą do tego, żeby obsadzić placówki swoimi dyrektorami – mówi.

– Są to kwestie nie związane merytorycznie z działalnością zespołu żłobków, to wycieczki polityczne, które nie grają żadnej roli – odpowiada Stanisław Romanowski.

Reporterka Radia Lublin chciała poznać stanowisko dyrektor zespołu żłobków, niestety nie było to dzisiaj (08.01) możliwe, gdyż przebywa ona na zwolnieniu lekarskim.

Za likwidacją zespołu żłobków głosowało 12 radnych Koalicji Obywatelskiej i Białej Samorządowej. Przeciwnych było 11 radnych Zjednoczonej Prawicy.

MaT / SzyMon

Fot. pixabay.com

Exit mobile version