Wysokość opłaty za odbiór śmieci w Białej Podlaskiej ma zależeć od ilości zużytej wody. Nowe deklaracje mieszkańcy miasta mają podpisać do końca stycznia.
Wcześniej opłata była naliczana w zależności od liczby deklarowanych mieszkańców. Urząd Miasta w Białej Podlaskiej, tłumacząc nowy sposób liczenia opłat, wskazuje jednak na dużą liczbę studentów i zagranicznych pracowników przebywających w mieście.
Dziś (21.01.2020) w biurze obsługi klienta, gdzie przyjmowane są deklaracje, nie brakowało osób, które krytykowały wprowadzone nowe zasady. – Ci, którzy nie zużywają dużo wody, czyli brudasy będą płacili mniej. To nie jest dobre rozwiązanie. Stawki powinny być naliczane w zależności od liczby domowników. Zmiana jest dla nas zaskakująca.
– Opłatę za gospodarowanie odpadami wyliczamy na podstawie zużycia wody za rok poprzedni – wyjaśnia Katarzyna Jędrzejczyk, kierownik Referatu ds. Gospodarowania Odpadami Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej. – Z czterech faktur, jakie mieszkaniec otrzymuje z wodociągów, zliczamy zużycie wody z 2019 roku, dzielimy to przez 12 miesięcy i to daje nam średnie miesięczne zużycie wody. Tę wartość mnożymy przez stawkę 5 złotych i 20 grodzy za odpady segregowane i to daje nam kwotę opłaty.
– Zdecydowaliśmy się na taką metodę po to, by objąć obowiązkiem opłaty wszystkie osoby zamieszkujące Białą Podlaską (zameldowane oraz nie) – tłumaczy Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prezydenta miasta. – Chcemy zniwelować stratę powstającą przy pierwszym sposobie naliczania, który od 2013 roku kosztował nas 10,5 miliona złotych.
– Do pomocy administracyjnej została zatrudniona jedna osoba, która przyjmuje deklaracje w dodatkowym okienku. Pomagają także pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Zamość, którzy rozładowują wydłużającą się kolejkę mieszkańców – dodaje Katarzyna Jędrzejczyk. – Jak prawidłowo wypełnić deklarację? Szczegóły są dostępne na stronie internetowej www.um.bialapodlaska.pl. Uchwała rady miasta opiera wyliczenie opłaty za wodę na podstawie zużycia z zeszłego roku. Liczba domowników nie ma tu znaczenia.
Deklaracje można składać osobiście w urzędzie miasta lub wysłać pocztą, albo elektronicznie za pomocą platformy ePUAP. Tzw. oświadczania śmieciowe w przypadku zabudowań wielorodzinnych dostarczają do magistratu zarządcy tych budynków.
W Białej Podlaskiej segregacja śmieci jest obowiązkowa od stycznia. W przypadku jej braku naliczane będą kary finansowe, które będą wynosić czterokrotność opłaty za odpady segregowane.
MaT / opr. MatA
Fot. Małgorzata Tymicka