Chełm obchodzi tragiczną rocznicę. 80 lat temu, 12 stycznia 1940 r. Niemcy rozstrzelali 440 pacjentów chełmskiego szpitala psychiatrycznego.
Jak piszą historycy, zbrodnia była elementem akcji T-4, realizowanej w Trzeciej Rzeszy oraz na terenach okupowanych. Jej celem była eliminacja osób cierpiących na przewlekłe choroby psychiczne czy z wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi. Chełmski szpital był pierwszą polską placówką medyczną, której pacjentów zamordowano.
12 stycznia 1940 SS-mani wkroczyli do budynku, nakazując lekarzom oraz pielęgniarzom opuścić szpital. Wewnątrz pozostawiono jedynie 10 osób z personelu medycznego, które zmuszono do wyprowadzania chorych. Pensjonariuszy szpitala rozstrzelano tuż przed budynkiem. Zamordowano wówczas około 300 mężczyzn, 124 kobiety i 17 dzieci.
Ślady zbrodni dokładnie zatarto. W miejscu tragedii, w pobliżu starego budynku szpitala przy ul. Szpitalnej w Chełmie, znajduje się płyta nagrobna z zaledwie kilkunastoma nazwiskami lub imionami ofiar, które udało się ustalić.
ŁoM / opr. ToMa
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe