Dzień Babci. Wyjątkowe święto, które przypomina o najbliższych

window 932760 960 720

Dziś (21.01) obchodzimy Dzień Babci – święto, które powstało 56 lat temu, żeby szanować i uczcić jedne z najważniejszych kobiet w naszym życiu. Jego datę prawdopodobnie zawdzięczamy gazecie „Kobieta i Życie”.

– Historia powstania tego święta jest dosyć ciekawa i związana z mediami – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dr hab. Mariola Tymochowicz z Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Prawdopodobnie w 1964 roku gazeta „Kobieta i Życie” wypromowała pomysł, że należy uświetnić babcie i ustanowić ich dzień. Postanowiono, że to będzie 21 stycznia. Później pomysł został podchwycony przez inne ówczesne czasopisma i generalnie przyjęło się to w kolejnych latach – dodaje.

– Ostatnio tematem związanym z babcią był eksperyment, gdzie dzieci proszono, żeby narysowały wizerunek domu – podkreśla prof. Włodzimierz Piątkowski, kierownik Katedry Społecznej Problemów Zdrowotności Instytutu Socjologii UMCS. – Maluchy nie rysowały wieżowców, blokowisk. Większość narysowało domek z ogródkiem, płotkiem po którym chodzi kot i komin, z którego leci dym. To jest taki symboliczny wkład babci. Ona powoduje, że dom żyje i, że dom daje stabilność, przewidywalność. Jest on związany z tak przyjemną rzeczą, jak zjedzenie obiadu. To nazywamy ogniskiem domowym – dodaje.

– Szczególny wkład w propagowanie Dnia Babci miały instytucje publiczne: szkoły, domy kultury, które zaczęły organizować spotkania przygotowywane przez wnuki – opowiada dr hab. Tymochowicz. – Dzięki temu to święto do dzisiaj przetrwało i ma dla nas szczególną wartość – dodaje.

– Kocham moją babcię całym sercem – zaznacza jeden z mieszkańców Lublina.

– Bycie babcią się opóźnia, zwłaszcza w dużych miastach – twierdzi prof. Piątkowski. – Widać, że kobiety wchodzą w tą rolę społeczną coraz później, na przykład po 60 roku życia. W związku z tym, że przedłuża się oczekiwany okres przeżycia, ta rola społeczna przedłuża się czasem do 90. Z jednej strony część kobiet staje się późno babcią, ale okres trwania w tej roli się przedłuża. W jakimś sensie się to wyrównuje – dodaje.

Jutro (22.01) będziemy obchodzić Dzień Dziadka.

InYa / opr. PaW

Fot. pixabay.com

CZYTAJ: Dziś Dzień Babci

Exit mobile version