Każdego roku w wirtualnym świecie pojawiają się nowe zagrożenia. Najbardziej są na nie narażone dzieci i młodzież. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło kampanię pod hasłem „Świadomi – bezpieczni. Cyberprzestępczość wyzwaniem XXI wieku”.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja „Świadomi – bezpieczni. Cyberprzestępczość wyzwaniem XXI wieku”, Lublin, 24.01.2020, fot. Iwona Burdzanowska
W konferencji w Lublinie wziął udział wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, który stwierdził, że problem cyberprzestępczości będzie narastał: – Uważamy, że jest to bardzo ważne zagadnienie, które z każdym rokiem będzie wzrastało na znaczeniu, dlatego że z naszych badań, które opracowujemy przy współpracy z Naukową Akademicką Siecią Komputerową, wynika bardzo jasno, że sukcesywnie rośnie liczba młodych ludzi, którzy spędzają coraz więcej czasu w Internecie za pomocą urządzeń mobilnych, smartfonów, komputerów, laptopów. Częstokroć z naszych analiz wynika, że ta obecność w Internecie nie tylko sprowadza się do dobrych celów, jak edukacja czy nawiązywanie relacji z przyjaciółmi, ale również w Internecie czyhają niebezpieczeństwa, które często docierają do naszych pociech.
– Żyjąc w społeczeństwie informacyjnym jesteśmy tak zarzucani informacjami, że obawiam się, iż młodzież nie potrafi jeszcze ich segregować – mówi Zbigniew Kordyaczny, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i podstaw prawa z III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu: – A że uzależnienie młodzieży od Internetu jest kolosalne, to powoduje, że mogą nie rozpoznawać faktycznych zagrożeń.
– Przede wszystkim Internet w pewien sposób, na ten pierwszy rzut oka, zapewnia osobom anonimowość – mówi podinspektor Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie: – Jeżeli czujemy się anonimowi, to stajemy się również bezkarni. Bardzo często dochodzi do prób nawiązywania relacji właśnie poprzez Internet i czasami zdarza się tak – i my zajmujemy się potem takimi sprawami – że osoby, które próbują z naszymi dziećmi nawiązać kontakt, nie są tymi, za które się podają. To jest pierwszy kontakt, nawiązanie znajomości, potem próba uzyskania jakichś zdjęć, czasami prośba o zdjęcia roznegliżowanych dzieci czy młodzieży – to są oczywiście przestępstwa, z którymi my również, jeśli mamy informacje, walczymy.
– Staramy się uświadamiać zarówno dzieci, młodzież, jak i rodziców, aby zwracano uwagę na to, w jaki sposób nasze dzieci spędzają czas wolny w Internecie – zaznacza Adam Andruszkiewicz: – Niestety, mamy do czynienia w sieci z takimi negatywnymi zjawiskami jak chociażby patostreaming, który staje się modny wśród młodych ludzi. Patostreamingi to relacje na żywo z patologicznych zachowań, libacji alkoholowych, które są okraszane wulgaryzmami. Często jest tak, że młodzi ludzie spędzają czas na oglądaniu tego.
– W poprzednich latach istniało dosyć poważne zjawisko, „błękitny wieloryb”, gry internetowe, które tak naprawdę wciągały dzieci w bardzo niebezpieczne wydarzenia – mówi Renata Laszczka-Rusek: – Prowokowały, zachęcały do samookaleczania się. Takich przypadków w Polsce było kilka. Zajmowali się nimi również policjanci.
– Staramy się temu przeciwdziałać oczywiście przez edukację – podkreśla Adam Andruszkiewicz: – Celem rządu RP nie jest wprowadzanie cenzury w Internecie, nie chcemy blokować z góry treści, choć kiedy dochodzi do łamania prawa również to robimy, natomiast przede wszystkim stawiamy na edukację.
We wszystkich komendach wojewódzkich w Polsce działają wydziały do walki z cyberprzestępczością. Funkcjonariusze pracujący w nich na bieżąco monitorują sieć i starają się wykrywać i usuwać zagrożenia.
Spotkania o cyberprzestępczości Ministerstwo Cyfryzacji organizuje również w innych miastach w kraju.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. Iwona Burdzanowska