Fatalna jakość powietrza w Lublinie

lublin 184205 960 720

Bardzo zła jakość powietrza w Lublinie. Seniorom, dzieciom oraz osobom ze schorzeniami układu oddechowego lub krwionośnego zaleca się pozostanie w domach.

Z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że ponad czterokrotnie został przekroczony poziom szczególnie niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM2,5. Z pomiarów wynika, że jego wskaźnik wyniósł blisko 117,5 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy norma to 25 mikrogramów. Jeżeli chodzi o PM10 – drugi niebezpieczny dla zdrowia pył – to jego stężenie było ponad dwukrotnie większe, niż przewiduje norma. 

Eksperci wskazują, że za zły stan powietrza odpowiada niska emisja, czyli zadymienie pochodzące z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych. W 2019 roku w Lublinie ze środków Programu Ograniczania Niskiej Emisji w Lublinie zlikwidowano 168 pieców i kotłów, a ponad 130 mieszkańców podpisało umowy na wymianę pieców. Od 2013 roku w ramach programu walki ze smogiem Lublin przeznaczył około 3 mln złotych na likwidację ponad 500 pieców i kotłów. 

ZAlew / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version