Gmina Wilków: bohaterowie upamiętnieni kalendarzem

wilkow1

Coraz więcej samorządów wydaje kalendarze, które bezpłatnie przekazywane są mieszkańcom. W niektórych takich wydawnictwach znajdują się również informacje dotyczące zasad segregacji i harmonogramu odbioru odpadów komunalnych. W gminie Wilków tegoroczny kalendarz jest wyjątkowy, bo przypomina również postaci ważne dla historii tego terenu.

CZYTAJ TAKŻE: Gmina Wilków: historyczny kalendarz trafi do każdego domu

– Pomysł narodził się już rok temu, gdy przyszedł do mnie jeden z mieszkańców mający firmę poligraficzną – mówi wójt gminy Wilków, Daniel Kuś. – Sprawdziło się to bardzo dobrze. I teraz regionalista pan Władysław Mądzik zaproponował, żeby zrobić kalendarz z postaciami historycznymi z naszej gminy. A jest ich bardzo dużo. Mamy około 90 osób, które zapisały się bardzo chlubnie na kartach historii. To ludzie, którzy walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

– Pierwotnym zamierzeniem było dopasowanie do każdego miesiąca jakiejś osoby historycznej lub też ważnego wydarzenia, które rozegrało się na terenie naszej gminy – mówi w rozmowie z Radiem Lublin miejscowy regionalista Władysław Mądzik. – W styczniu bohaterem jest ks. Józef Błażowski, proboszcz parafii Wilków w latach 1850-1864. Za działalność w powstaniu styczniowym został przez Rosjan zesłany na Syberię, gdzie zmarł. W kalendarzu została też przybliżona postać pierwszego komendanta Podobwodu „C” Armii Krajowej, który jest pochowany na tutejszym cmentarzu. Jest też plutonowy podchorąży Henryk Plis. To 21-lotnik Dywizjonu 304 , który wraz z całą sześcioosobową załogą bombowca zaginął w 1941 roku w falach Morza Północnego. W grudniu mamy nietypową bohaterkę, Agnieszkę Mielcarek, pielęgniarkę urodzoną w Poznaniu. W 1942 roku, w czasie  bandyckiego napadu na pałac w Szczekarkowie uratowała 2-letnią Teresę Kleniewską, a sama zginęła.

– Upamiętnieni w kalendarzu ludzie, kiedy przyszła potrzeba zrezygnowania z dotychczasowego życia, nie wahali się. Gdy trzeba było podjąć walkę zbrojną albo w czasie okupacji przechować obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, czynili to z narażeniem życia. Nie mieli wtedy żadnych wątpliwości. Dzisiaj obowiązkiem gminy i jej mieszkańców jest o tym przypominać. Takie osoby powinny znajdować zaszczytne miejsce. Tak się w Wilkowie będzie działo – dodaje wójt gminy Daniel Kuś.

– Gmina Wilków słynie z historii. Mamy zasłużony ród Kleniewskich, piękne kościoły. Bardzo dobry pomysł, że takie kalendarze powstają. Korzystałam z takiego kalendarza w 2019 roku. Jest bardzo przydatny – mówią mieszkańcy gminy.

Dodajmy, że mieszkańcy wielu miejscowości w regionie otrzymują gminne kalendarze. Tak dzieje się między innymi w Nałęczowie, Karczmiskach i Łaziskach.

A kalendarz historyczny gminy Wilków ma w prezencie otrzymać dziś (16.01.) prezydent Andrzej Duda, który spotka się w w Opolu Lubelskim z samorządowcami (około 18.25) oraz mieszkańcami (o godzinie 19.00) .

ŁuG / opr. ToMa

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version