Jaka jest recepta na długowieczność? Setne urodziny pani Józefy

4162724 lg

Polacy żyją coraz dłużej  – tak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego. Specjaliści rejestrują powolne wydłużanie się życia ludzkiego. Przykładem takiej długowieczności jest mieszkanka Lublina Józefa Brzozowska (na zdj.), która dziś (20.01.) obchodzi swoje setne urodziny. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: 100. urodziny Józefy Brzozowskiej, Lublin, 20.01.2020, fot. Piotr Michalski

O tym, co zrobić, żeby długo żyć, mówi sama jubilatka, pani Józefa. – Właściwie to specjalnie nic. Robiłam to, co każdy. Ciężko pracowałam w gospodarstwie. Były tam krowy i świnie i wszystko wokół nich trzeba było robić.

– Myślę, że na długowieczność babci wpłynęło przede wszystkim zdrowe jedzenie – mówi Anna Krzemińska-Patroń, wnuczka pani Józefy. – Babcia nigdy nie jadła „chemii”. Przestrzegała nas przed rzeczami, które są niesezonowe. Ponieważ była ogrodniczką, zawsze mówiła, że trzeba jeść to, co wyhoduje, czyli w lecie własne warzywa i owoce, a w zimie kiszonki.

– Od początku lat 90. XX wieku widzimy powolne, ale systematyczne wydłużanie się życia ludzkiego. W 2010 roku w naszym województwie żyło 130 osób w wieku 100 lat i więcej, a 2018 takich osób było już ponad 250. Przy czym statystycznie kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. W naszym województwie przeciętne trwanie życia dla mężczyzn to około 73 lat, natomiast dla kobiet wynosi ono o prawie 9 lat dłużej, czyli 82 lata – informuje Elżbieta Łoś z Lubelskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Lublinie. 

– Mając więdze na temat czynników, które wpływają na długość życia, możemy to skutecznie wykorzystać. Na pewne rzeczy oczywiście wpływu nie mamy, na przykład na geny, jakie dziedziczymy po przodkach. Natomiast sposób odżywania, aktywność fizyczną, stosowanie podstawowych zasad higieny, czyli zdrowy tryb życia, są tym, co zależy od nas i ma wpływ na długość życia –  tłumaczy Magdalena Mąka, lekarz medycyny rodzinnej.

– Zalecany jest codzienny ruch. Przy naszym trybie życia podejmowanie takiej aktywności każdego dnia jest trudne, ale na pewno uda się to zrobić przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. To niekoniecznie musi być siłownia, ale wystarczy zwykły spacer, jazda na rowerze. Czyli taka aktywność, która doprowadzi do przyspieszonej akcji serca. Tak, żebyśmy się czuli trochę zmęczeni, zasapani – tłumaczy Magdalena Mąka. – Jeśli chodzi o sposób odżywania, ważne jest unikanie produktów ciężkostrawnych, wysokokalorycznych. Ostatnio w modzie jest dieta wegetariańska czy nawet wegańska. Mogę powiedzieć temu jak najbardziej tak, tylko trzeba w tym sposobie odżywania pamiętać o suplementacji odpowiednich minerałów i składników. Ważne jest też spożywanie mikroelementów i witamin, dbanie o jakość snu i o to, żeby sen był regularny.

Specjaliści przekonują także, że, by żyć długo, trzeba zadbać o swoje zdrowie psychiczne oraz pozytywne nastawienie. 

InYa / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version