Lublin: deweloper rozpoczął grodzenie Górek Czechowskich

pm ogrodz 08 1

Rozpoczęło się grodzenie części Górek Czechowskich w Lublinie. Chodzi o teren blisko 30 hektarów, którego właścicielem jest firma deweloperska TBV.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Rozpoczęło się grodzenie części Górek Czechowskich w Lublinie, 29.01.2020, fot. Piotr Michalski

Grodzenie należącej do TBV części Górek Czechowskich rozpoczęło się dziś rano od strony ul. Generała Ducha. Najpierw pojawiły się drewniane słupki, a następnie robotnicy rozpoczęli przykręcanie do nich płacht blachy.

– Deweloper oczywiście ma prawo ogrodzić ten teren, ale ważny jest tu czas – komentuje Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka: – Mamy szczególny moment, kiedy ważą się losy tej inwestycji, która wydawała się już przesądzona po słynnej, nocnej sesji deweloperskiej rady miasta. Mamy do czynienia z sytuacją, w której raczej grunt się inwestorowi sypie spod nóg. Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który unieważnił zmianę studium w tym zakresie, jak i długo ukrywana, ale w końcu pokazana inwentaryzacja szerokiego zespołu naukowców, którzy przez dwa lata badali ten teren i wyszło im, że nie jest on absolutnie przeznaczany pod tego typu zagospodarowanie – odbieram to tylko jako rodzaj nerwowego ruchu ze strony dewelopera, któremu złoty interes zaczyna się wymykać. Biznes stulecia może się nie udać, więc postawimy trochę blachy i pokażemy: „to jest nasze”.

Prezes TBV Wojciech Dzioba w rozmowie z Radiem Lublin powiedział, że korzysta z prawa do własności i że spółka rozpoczęła grodzenie, ponieważ chce zadbać o porządek na swoim terenie.

– Właściciel terenu nie musi zgłaszać nam takiego działania – mówi Katarzyna Duma, rzecznik prezydenta Lublina: – Właściciel nie musi również uzyskać decyzji o pozwoleniu na budowę od urzędu miasta, ponieważ wysokość ogrodzenia, które stawia, nie przekracza 2 m 20 cm.

Szef TBV nie ujawnia jakie prace będą prowadzone za ogrodzeniem. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Lublin z lipca ubiegłego roku, deweloper będzie mógł postawić bloki na ok. 25 ha Górek Czechowskich. Na pozostałych 77 ha ma powstać park naturalistyczny.

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, Studium zagospodarowania przestrzennego w części dotyczącej Górek Czechowskich jest nieważne. Sąd uznał, że lubelski ratusz przekroczył tzw. „władztwo planistyczne”. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapowiedział skargę kasacyjną na wyrok. Ratusz wciąż czeka na uzasadnienie wyroku.

EwKa (opr. DySzcz)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version