O planowanej modernizacji Krajowej Administracji Skarbowej mówił w Łukowie szef formacji, nadinspektor Piotr Walczak, który odwiedził miejscowy Urząd Skarbowy. Na ten cel przeznaczono blisko 2 miliardy złotych.
– Oprócz inwestycji w sprzęt i modernizacji granic, działania obejmą też przyznanie podwyżek wynagrodzenia pracownikom KAS – mówi Piotr Walczak: – W tym roku zaczęła obowiązywać ustawa modernizacyjna, w której są zapisane środki, ale podkreślam, że to nie będą tylko środki z uchwały modernizacyjnej, a również z innych środków z budżetu państwa. Łącznie ta kwota podwyżek w 2020 roku wyniesie 790 złotych na pracownika korpusu służby cywilnej. I zbliżona podwyżka dla funkcjonariuszy. W związku z tym jest to naprawdę historyczna podwyżka, biorąc pod uwagę duże zaległości w zakresie odpowiednich zarobków dla naszych pracowników.
Mają być też inwestycje dotyczące sprzętu, jakim dysponuje służba celno-skarbowa.
– Widać, że te potrzeby są duże, choćby w zakresie sprzętu zupełnie prozaicznego, urządzeń wielofunkcyjnych – zaznacza Piotr Walczak: – I to na przykład jest przewidziane w uchwale modernizacyjnej. Jeśli chodzi o urzędy skarbowe, jest to przede wszystkim sprzęt wspomagający, czyli drukarki, skanery. Jeśli chodzi o urzędy celno-skarbowe, tu tego sprzętu oczywiście jest więcej: są to radiowozy, detektory do wykrywania kontrabandy czy chociażby broń.
– Krajowa Administracja Skarbowa koncentruje się na rozbijaniu dużych grup przestępczych, działających w zakresie przestępczości VAT-owskiej i akcyzowej – mówi nadkomisarz Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie: – Grupy przestępcze też dokonują jakiejś analizy ryzyka i przenoszą swoje działania na teren kraju. To tu, w Polsce, powstaje wiele nielegalnych fabryk papierosów. Widząc zmianę trendów w przestępczości akcyzowej, musimy działać tak, by zawsze być przynajmniej o krok przed grupami przestępczymi. Nie zmienia to faktu, że wciąż bardzo ważną nasza rolą jest ochrona granicy. Jest to zewnętrzna granica Polski, ale też zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Aby jednak KAS mogła tutaj skutecznie i sprawnie działać, potrzebna jest modernizacja. Ta modernizacja to inwestycja w ludzi, ale także w odpowiedni sprzęt do kontroli. Przykładowo, w czerwcu ubiegłego roku nowoczesny rentgen został usytuowany na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku. Jest to o tyle ważny rentgen, że skanuje już nie tylko samochody ciężarowe, ale także osobowe i autokary. To, co mamy w najbliższych planach, to instalacja urządzeń rentgenowskich na przejściu w Terespolu i Zosinie w tym roku.
– Z punktu widzenia Krajowej Administracji Skarbowej jesteśmy jedynie za to współodpowiedzialni, bo oczywiście przejściami nadzoruje wojewoda, ale jak najbardziej takie potrzeby widzimy i współpracujemy z urzędem wojewódzkim – mówi Piotr Walczak: – Wydaje mi się, że w ciągu najbliższych lat ta sytuacja na przejściach także ulegnie poprawie. To będzie miało wpływ na przepustowość. Zwracam uwagę na taką kwestię, że nie zawsze kolejki, które się pojawiają, są w jakikolwiek sposób związane z winą po stronie Polski.
Urzędy skarbowe stają się coraz bardziej nowoczesne. Sposób rozliczania także jest coraz lepszy.
– Przeżyliśmy dwie rewolucje, a jedna jest w trakcie – zaznacza Piotr Walczak: – Pierwsza to e-PIT, który zrewolucjonizował obsługę podatników, a druga, która jest w toku, to tzw. mikrorachunek, czyli indywidualny rachunek dla przedsiębiorcy. Proszę mi wierzyć, że inicjatyw w zakresie elektronizacji i obsługi podatników jest bardzo dużo. Dążymy do e-urzędu, który, mam nadzieję, spowoduje dwie rzeczy: po pierwsze, że nie będziemy likwidowali urzędów skarbowych, tylko te siły, które dziś mamy, przekierujemy na analitykę i tam, gdzie występują nieprawidłowości i przestępstwa. Jednocześnie uczciwy podatnik nie będzie musiał odwiedzać urzędu skarbowego i wszystkie kwestie będzie mógł załatwić za pośrednictwem Internetu. Podkreślam jeszcze raz, że nie planujemy likwidować urzędów. Ten, kto będzie chciał załatwić sprawę tradycyjnie, na pewno też będzie miał taką możliwość.
Pieniądze, które są przeznaczone na modernizacje KAS, czyli blisko 2 miliardy złotych, będą wydatkowane w ciągu trzech lat.
MaT (opr. DySzcz)
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa /nadesłane/