Nowotwory skóry coraz groźniejsze

nodularmelanoma

Zwiększa się zachorowalność na czerniaka w województwie lubelskim – alarmują specjaliści. Badania w kierunku nowotworu można było wykonać między innymi w ramach Programu Profilaktyki Raka Skóry, finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. W ubiegłym roku na badania profilaktyczne przeznaczono blisko 90 tysięcy złotych. 

– Zwiększa się liczba osób, które chorują na czerniaka, ale zwiększa się też świadomość ludzi w tym zakresie – mówi dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczego w Lublinie, Anna Rutczyńska-Rumińska. – Nasze badania zostały przeprowadzone we wszystkich powiatach województwa lubelskiego. Przebadaliśmy przeszło 1300 osób. Stwierdziliśmy dużo więcej przypadków choroby. W 2018 roku rozpoznaliśmy 8 czerniaków, a w roku 2019 było ich 39, a także 16 raków kolczystokomórkowych skóry. Natomiast 36 osób skierowaliśmy do dalszej diagnostyki onkologicznej, czyli miały one zmiany nietypowe.

Program Profilaktyki Raka Skóry na Lubelszczyźnie realizowany jest od 2014 roku. – Od tego czasu wydaliśmy prawie pół miliona złotych na coroczne badania. Pokazują one, że zaczyna się już epidemia raka skóry. Wyniki są przerażające. Ponad 7% przebadanej populacji ma zmiany, które podlegają leczeniu, ewentualnie konsultacji – stwierdza marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Warto się badać, obserwować skórę, chodzić do lekarza, by zapobiegać rozwojowi nowotworu. Najważniejsza jest profilaktyka, bo może ona nam uratować życie.

– Pacjent, mają jakiekolwiek podejrzenia odnośnie znamienia, które ma nierówne kształty, jest podkrwawiające, intensywnie się rozrasta, ma prawo w każdej chwili zgłosić się do dermatologa. Może tam jednak trafić tylko poprzez skierowanie od lekarza rodzinnego, bo taka jest procedura – dodaje Anna Rutczyńska-Rumińska.

Jak podkreślają lekarze, czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów skóry. 

– Powinniśmy co jakiś czas obserwować nasze znamiona – mówi dermatolog Jakub Chodorowski. – Jeżeli znamię jest nierówno wybarwione, ma trzy kolory lub więcej koniecznie trzeba się zgłosić do dermatologa. Jeśli mamy jakiś rodzaj rany, strupka, nadżerki, które nie goją się dłużej niż trzy tygodnie, także trzeba pójść do lekarza.

Pacjenci przynajmniej raz do roku powinni też skontrolować znamiona w gabinecie lekarskim. 

W tym roku Program Profilaktyki Raka Skóry na Lubelszczyźnie ma zostać uruchomiony po wakacjach.

MaTo / opr. ToMa

Fot. wikipedia.org

Exit mobile version