Od 8 stycznia lekarze w całej Polsce obowiązkowo będą wypisywać e-recepty. Aby je zrealizować, wystarczy kod SMS, e-mail lub wydruk informacyjny.
– Dla wielu pacjentów nie będzie to nowość, bo e-recepty wdrażane są wdrażane od pewnego czasu – mówi rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Małgorzata Bartoszek: – Jeśli chodzi o województwo lubelskie, to według danych na koniec listopada ubiegłego roku, jako województwo byliśmy na trzecim miejscu w ilości wystawionych e-recept. Dlatego stało się powszechną praktyką, że takie e-recepty już dostajemy. Przy tej okazji oczywiście zachęcam, aby mieszkańcy naszego regionu zakładali konta w IKP, czyli Internetowym Koncie Pacjenta, dzięki czemu będą mogli otrzymywać e-receptę na SMS-a bądź na pocztę e-mailową. Starsze osoby nie powinny się martwić – jeśli nie korzystają z telefonów komórkowych, nie mają maila czy nie odczytują SMS-ów, również będą otrzymywali e-receptę i będą odbierali wydruk informacyjny u lekarza. Udając się z nim do apteki, taką receptę zrealizują.
– System działa właściwie bez żadnego problemu – mówi Anna Jakubaszek-Pałacha, lekarz medycyny rodzinnej: – Wystarczy jedno kliknięcie, ponieważ tym samym certyfikatem podpisujemy i zwolnienia, i wizytę, i zatwierdzamy e-receptę. Jest to ułatwienie. Nie musimy ich klepać pieczątkami. Na pewno jest to duże ułatwienie dla pacjenta.
– Byliśmy jednym z pierwszych zakładów, który w ogóle podjął tego rodzaju działalność, w związku z czym na nas troszeczkę ćwiczono – mówi Stanisław Podgórski, właściciel Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Farmed w Lublinie: – Pierwszą receptę wystawiliśmy w listopadzie 2018 roku. Od tego czasu do dnia dzisiejszego wystawiliśmy ok. 100 tysięcy takich dokumentów. Wprowadzanie dokumentacji elektronicznej jest znacznie lepsze, bardziej precyzyjne, nie ma problemów odczytu.
– Od roku realizujemy e-recepty, więc już wszystko jest dopracowane- mówi Sylwia Sogut, kierownik apteki: – To potrzebna zmiana. Może w końcu apteki przestaną być ganione za błędy formalne na receptach. W tej chwili to już przestaje nas dotyczyć.
– Nie ma ryzyka, że pacjent otrzyma niewłaściwy lek, dlatego że e-recepta jest zawsze czytelna – podkreśla Małgorzata Bartoszek: – Po drugie, nikt jej nie zgubi. Wszystkie recepty zapisywane są na Internetowym Koncie Pacjenta. Można ją zrealizować w każdej aptece na terenie Polski. Przy jej wypisywaniu, system automatycznie wskazuje nazwę leku. Dane pacjenta są wczytywane w systemie, więc jest też mniej kwestii technicznych.
Tradycyjne recepty od 8 stycznia będą wystawiane jedynie w określonych sytuacjach. Chodzi m.in. o awarię systemu czy recepty dla osób o nieustalonej tożsamości.
MaTo (opr. DySzcz)
Fot. pixabay.com