Policja zadba o bezpieczne ferie

68 161459 g

Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły… Formalnie w poniedziałek, faktycznie już dziś – po zajęciach lekcyjnych – rozpoczynają się ferie zimowe w województwie lubelskim. W te dwa tygodnie beztroskiej laby warto pomyśleć także o bezpieczeństwie. Przypominają o tym policjanci.

– Podczas ferii trzeba szczególnie zwracać uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym – podkreśla rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie, podinspektor Renata Laszczka-Rusek. – Ferie to czas, kiedy dzieci i młodzież wyjeżdżają na różne formy wypoczynku. Kontrolujemy autokary, ale będziemy też zwracać uwagę na indywidualne wyjazdy rodzinne.

– Chcielibyśmy przypomnieć o konieczności dostosowania prędkości jazdy do warunków pogodowych – apeluje naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, podinspektor Robert Koźlak. – Mgła i opady deszczu powodują, że kierowca musi zwrócić szczególną uwagę na dostosowanie prędkości i do pogody, i do swoich możliwości. Pamiętajmy, że narty i ciężkie buty narciarskie muszą być umocowane w samochodzie naprawdę stabilnie. W przypadku zderzenia się samochodu czy jego dachowania te kilka dodatkowych kilogramów zmienia się w kilka ton.

W jaki sposób przygotować samochód do trasy?  – Jeśli wybieramy się w góry, liczmy się z tym, że będzie tam dużo śniegu i zabierzmy w zapasie łańcuchy na opony. A wyjazdu bez opon zimowych w ogóle sobie nie wyobrażam. Hamulce i układ kierowniczy muszą być sprawne. Zalecam, żeby przed wyjazdem skorzystać ze stacji diagnostycznej. Kierowca przede wszystkim musi być wypoczęty, zaplanować podróż i postoje. Nie nastawiajmy się na to, że dojedziemy na konkretną godzinę, bo każdy będzie chciał dojechać w dane miejsce bardzo szybko – dodaje podinspektor Koźlak.

– Zapewnijmy też opiekę dzieciom, które nie wyjadą na zimowy wypoczynek. Zapewnijmy im możliwość korzystania z półzimowisk, gdzie opieka ta będzie sprawowana przez osoby dorosłe. A jeśli dzieci zostają same w domu, przekażmy im podstawowe zasady bezpieczeństwa, na przykład niewpuszczanie do mieszkań nieznajomych. Znajdźmy też chwilę czasu, aby porozmawiać z dzieciakami o bezpieczeństwie w sieci – mówi podinsp. Laszczka-Rusek.

Policja będzie tę kontrolować autokary, wiozące dzieci na zimowiska. – W 2019 roku podczas całych ferii na Lubelszczyźnie przeprowadziliśmy około 250 takich kontroli. 6 autokarów z poważnymi usterkami nie pojechało dalej. Warto zgłaszać potrzebę takiej kontroli, najlepiej z wyprzedzeniem. Na pewno każdy przypadek zostanie dokładnie sprawdzony. Będziemy badać stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowcy, jego dokumenty – deklaruje podinspektor Robert Koźlak.

Kontrolę taką może zgłosić rodzic czy organizator zimowiska.

Nad bezpieczeństwem osób wyruszających na zimowiska będzie czuwać nie tylko policja, ale także Inspekcja Transportu Drogowego. Rozpoczyna się akcja Bezpieczny Autokar. – Akcja polega na wzmożonych kontrolach autobusów i autokarów, którymi zarówno dzieci, jak i dorośli wyruszają na wypoczynek zimowy. Będziemy skupiać się na kontroli czasu pracy kierowców i stanu technicznego pojazdów – tłumaczy naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie, Paweł Gruszka.

Jeśli chodzi o zgłoszenie kontroli autokarów, wszystkie niezbędne informacje można znaleźć TUTAJ. W Lublinie kontrole będą odbywać się w dwóch miejscach: na parkingu przy hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich i na parkingu przy Muzeum Wsi Lubelskiej przy al. Warszawskiej. Listę miejsc kontroli w pozostałych powiatach województwa lubelskiego można znaleźć poniżej.

Policjanci zachęcają także do wstępnej weryfikacji autobusów wycieczkowych poprzez stronę bezpiecznyautobus.gov.pl. Tam można sprawdzić podstawowe informacje o danym pojeździe. Wystarczy wpisać jego numer rejestracyjny.

Przed wysłaniem dziecka na zimowisko rodzice powinni sprawdzić także wiarygodność organizatora wypoczynku. Mogą to zrobić przez stronę wypoczynek.men.gov.pl. Wszelkie nieprawidłowości, do jakich dojdzie na miejscu, można zgłosić poprzez interwencyjny numer telefonu Kuratorium Oświaty w Lublinie: 781 701 533.

EwKa / opr. ToMa

Fot. KWP Lublin

Exit mobile version