Resort nauki ogłosił listę placówek tworzących Mapę Infrastruktury Badawczej, na której znalazły się jednostki łączące potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki i kraju. Na liście znajduje się 70 jednostek. Z Lublina jest jedna uczelnia – Politechnika Lubelska.
– Umieszczenie uczelni na tej mapie jest wyrazem uznania dla naszego potencjału – mówi w rozmowie z Radiem Lublin profesor Piotr Kacejko, rektor placówki. – Idea tego przedsięwzięcia jest bardzo wzniosła. Chodzi o to, żeby wyłonić w wyniku ostrego postępowania konkursowego kilkadziesiąt jednostek z mapy Polski i zaznaczyć, że są to wiodące jednostki naukowe, które będą wspierane – dodaje.
– Byliśmy pierwsi w rankingu, jeżeli chodzi o uczelnie reprezentujące nauki inżynieryjno-techniczne – podkreśla profesor Wojciech Franus, prodziekan do spraw ogólnych i nauki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. – Mówi się o różnych kwotach, które ewentualnie dla uczestników mapy byłyby dzielone. Na razie nie wiadomo jaka będzie to pula pieniędzy – dodaje.
Politechnika Lubelska wnioskowała o 42 miliony złotych. Lubelskie Centrum Badawcze będzie inwestować w innowacyjne badania dotyczące energooszczędnych materiałów i technologii. – Opartych na bardzo mocno rozwiniętej inżynierii materiałowej – zaznacza profesor Franus.
Politechnika Lubelska to jedyna jednostka naukowa w regionie, która swoim zakresem badawczym obejmie między innymi energetykę, inżynierię środowiska oraz inżynierię materiałową. Do tego potrzebny jest nowoczesny sprzęt. Uczelnia zamierza kupić urządzenia, które są unikatowe w skali kraju. – Planujemy zakupić chociażby tomograf rentgenowski czy różnego rodzaju spektrometry, które będą wykorzystywane w procesach rozpoznawania, szacowania różnego rodzaju zanieczyszczeń – opowiada profesor Franus.
Będzie to kontynuacja badań prowadzonych przez lubelskich inżynierów. – Politechnika Lubelska już teraz jest świetnie wyposażona – twierdzi profesor Franus. – Posiadamy bardzo dobrej jakości mikroskopy elektronowe, bardzo dobrze rozbudowane całe laboratorium związane z analizami środowiskowymi różnego rodzaju zanieczyszczeń. (…) Mamy ogromny potencjał, z którego na co dzień korzystamy i korzystają z tego przedsiębiorstwa, które z nami chętnie i często współpracują – dodaje.
– W wyniku naszych działań mamy również bardzo dobrze przygotowaną bazę infrastrukturalną – podkreśla rektor uczelni. – Te drogie aparaty trzeba mieć gdzie zainstalować, gdzie postawić – dodaje.
SzyK / opr. PaW
Fot. www.pollub.pl / archiwum