Prezydenci czterech polskich miast – w tym dwóch z województwa lubelskiego – zainicjowali akcję „Poland First to Fight”. Jak piszą, akcja jest „sprzeciwem wobec fałszowania historii przez rosyjskie władze”.
Pod inicjatywą „Poland First to Fight” podpisali się prezydenci: Chełma – Jakub Banaszek (na zdj. z lewej), Zamościa – Andrzej Wnuk (na zdj. z prawej), Stalowej Woli – Lucjusz Nadbereżny i Raciborza – Dariusz Polowy.
Zwracają się oni do wszystkich samorządów „o wspólne działania na rzecz prawdy historycznej”. Apelują także do zagranicznych miast partnerskich, aby podczas sesji rad miast i innych uroczystości przypominały historię okresu II wojny światowej.
Prezydent Chełma Jakub Banaszek powiedział, że w deklaracji skupiono się między innymi na pakcie Ribbentrop-Mołotow, kwestii Holokaustu i Powstaniu Warszawskim. – Dla nas jest to kwestia ponad podziałami. Chcemy wspierać pana prezydenta Andrzeja Dudę w walce o prawdę historyczną. Uważam, że takie wsparcie jest obowiązkiem każdego samorządowca. Oznacza to bowiem szacunek dla wszystkich ofiar II wojny światowej, ale także dla bohaterów i żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę, o to, żebyśmy mogli dzisiaj rozmawiać i tworzyć nasze małe ojczyzny, czyli samorządy – podkreśla.
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy zwraca uwagę, że dzięki samorządom treść deklaracji będzie przekazem na innym poziomie, bliższym każdemu Polakowi, ale nie tylko. – Mieszkaniec zagranicznego miasta partnerskiego inaczej traktuje informacje, które usłyszy z mediów centralnych, a odmiennie, jeśli dowie się o tym podczas sesji rady swego miasta, czy też w czasie jakiegoś eventu, który się w takiej miejscowości odbywa. Racibórz ma 9 miast partnerskich. Jeśli każde z nich prześle ten apel dalej w świat, powstanie efekt kuli śnieżnej – mówi.
W deklaracji napisano między innymi, że „w ostatnim czasie jesteśmy świadkami próby budowania nowej narracji historycznej dotyczącej okresu II wojny światowej. (…) Jest to próba zmiany historii i postawienia naszego Państwa w niekorzystnym, fałszywym świetle. To obraza i brak szacunku do wszystkich ofiar II wojny światowej – do żołnierzy, polskich bohaterów, którzy oddawali życie za wolność i pokój”.
Całą treść deklaracji można przeczytać poniżej.
RL / EB / IAR / opr. ToMa
Fot. archiwum