Prymas Tysiaclecia był silnie związany z KUL. O dziedzictwie kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie

4158621 lg

O dziedzictwie kardynała Stefana Wyszyńskiego rozmawiają uczestnicy konferencji w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Mówiono między innymi o Prymasie Tysiąclecia jako legacie papieskim, jego trosce o ład moralny w Polsce oraz ideach pedagogicznych zawartych w nauczaniu. 

CZYTAJ TAKŻE: Wręczenie Nagród im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

O Prymasie Tysiąclecia mówił między innymi prorektor KUL, ksiądz profesor Andrzej Kiciński, który przypomniał o bogatych związkach kardynała Wyszyńskiego z KUL-em. Podzielił je na trzy części. – Możemy je rozważać w kontekście księdza Wyszyńskiego – studenta, który w latach 1925-1929 był nie tylko aktywnym studentem uczelni, ale także promotorem wielu organizacji działających na uniwersytecie. Możemy też analizować drugi okres – czyli bp Wyszyńskiego jako biskupa lubelskiego i wielkiego kanclerza KUL. Możemy określić także trzeci okres –  Jego Eminencji ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego jako najdostojniejszego opiekuna uczelni.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wręczenie Nagród im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia, Lublin, 18.01.2020, fot. Piotr Michalski

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 roku. Studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1929 roku uzyskał dyplom doktora prawa kanonicznego. Stefan Wyszyński w latach 1946-1948 jako biskup lubelski, był wielkim kanclerzem KUL, a później już jako kardynał i prymas Polski był odpowiedzialny za tę uczelnię z ramienia Episkopatu.  

W październiku ubiegłego roku zapadła decyzja o dacie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Uroczystość odbędzie się na placu Piłsudskiego w Warszawie 7 czerwca 2020 roku.

Dziś na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wręczono nagrody imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia,. Odebrali je w sobotę dwaj z laureatów – arcybiskup Marek Jędraszewski i ksiądz profesor Waldemar Cisło. Trzeci z uhonorowanych – kardynał Gerhard Ludwig Müller – nie mógł pojawić się na uroczystości i wyróżnienie odbierze wiosną.

MaK / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version