Ptasia grypa w regionie. Nakazy i zakazy dla trzech powiatów

dsc 5275

Drób zamknięty, na drogach maty z środkami odkażającymi, a mieszkańcy zapowietrzanych i zagrożonych terenów muszą się stosować do zakazów i nakazów. W związku z wystąpieniem ptasiej grypy w naszym regionie wojewoda wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego.

– To jest kwestia odosobnienia drobiu, w miarę szybkiego usunięcia zarówno padłych zwierząt, jak i tych, które zostaną zagazowane, następnie czyszczenie i odkażanie wszystkich środków transportu, pasz, etc., związanych z funkcjonowaniem tych ferm, a wreszcie środki bezpieczeństwa biologicznego, a więc: rozłożenie mat, odkażanie rąk, ubrań i podobne działania – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Tereny zostały uznane za zapowietrzone lub zagrożone, więc obowiązują na nich między innymi nakazy: odosobnienia drobiu w zamkniętych pomieszczeniach, niezwłocznego usunięcia zwłok drobiu lub innych ptaków, a także odkażenia urządzeń, pojazdów czy narzędzi, które mogły mieć styczność z wirusem ptasiej grypy.

Szczególne środki ostrożności obowiązują w gospodarstwach gdzie jest hodowany drób. Na drogach wskazanych przez służby sanitarne mają się pojawić maty dezynfekcyjne.

Na terenie trzech powiatów mają się pojawić ostrzeżenia o terenach zapowietrzonych lub zagrożonych ptasią grypą. Wojewoda wystąpił też do ministra obrony narodowej o zgodę na to, aby żołnierze WOT pomagali przy załadunku padłych ptaków przeznaczonych do natychmiastowej utylizacji.

Rozporządzenie wojewody w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków ukazało się w dzienniku urzędowym i już obowiązuje.

– To bardzo zjadliwy wirus H5N8 – mówi wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski: – Są sygnały, że także padłe ptaki pływające, typu łabędzie, są zgłaszane przez ludzi. Pobieramy kolejne próbki. Oprócz pierwszej fermy mamy wyniki dodatnie z dwóch ferm obok – dodaje Piotrowski.

Wirus zabija bardzo szybko. Uścimów to drobiarskie zagłębie. Pierwsze przypadki choroby zbiegły się z dotarciem nowego transportu karmy. Początkowo przypuszczano, że ptaki się zatruły. Badania wykazały, że indyki giną od wirusa H5N8.

Informacja o groźnym wirusie szybko rozniosła się wśród mieszkańców: – To jest tragedia. Ludzie z tego żyją, mają indyki, gęsi – mówią:

Wczoraj (31.12) wieczorem odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.

– Wprowadzono między innymi ograniczenie ruchu drogowego w rejonie Uścimowa – mówi Grzegorz Wiński, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego: – Zabezpieczona jest droga przez Komendę Powiatową Policji w Lubartowie, zgodnie z procedurą, jaka obowiązuje podczas ptasiej grypy. Mieszkańcy mogą się poruszać w miarę swobodnie, ale chodzi o to, żeby nie wjeżdżał nikt z zewnątrz.

Przepuszczani są jedynie mieszkańcy Uścimowa. Dla pozostałych kierowców wyznaczono objazdy lokalnymi drogami.

Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i zasad bezpieczeństwa.

Do Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej docierają już sygnały o padłych dzikich ptakach.

Służby apelują, aby zgłaszać wszelkie przypadki padłych ptaków pod numer 81 744 28 85, albo alarmowy 112.

MaG (opr. DySzcz)

Fot. Jerzy Piekarczyk

Załącznik (poniżej): Rozporządzenie nr 1 Wojewody Lubelskiego z dnia 1 stycznia 2020 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego.

Exit mobile version