Siedem ognisk wirusa ptasiej grypy w regionie

gry

Siódme ognisko ptasiej grypy, a piąte w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim, zostało wykryte w naszym regionie. W badaniu są próbki z dwóch ferm indyków w miejscowości Orzechów-Kolonia, także w gminie Uścimów.

CZYTAJ: Gmina Uścimów: piąte ognisko wirusa ptasiej grypy

– Siódme ognisko wykryto w fermie indyków, w gospodarstwie znajdującym się w strefie zapowietrzonej – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – To zresztą było do przewidzenia. Poszczególne fermy są w bezpośrednim sąsiedztwie. Działanie służb ukierunkowane jest na to, żeby wirus nie wydostał się ze strefy zapowietrzonej. Dotyczy to sześciu miejscowości na terenie gminy Uścimów. Są to: Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówka, Głębokie, Maśluchy i Orzechów-Kolonia. Gospodarstw jest 18. Warunki atmosferyczne niestety są niesprzyjające. Najgorszy jest wiatr. Liczymy się z tym, że zakażeniem mogą być objęte kolejne fermy w obszarze zapowietrzonym – dodaje Lech Sprawka.

Wojewoda lubelski zapowiedział, że do poniedziałku (06.01) włącznie trwać będzie akcja utylizacji i oczyszczania gospodarstw, w których dotychczas wykryto wirusa. To kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu. – Te liczby z godziny na godzinę się zmieniają – zastrzegł, i nie wykluczył, że głównym źródłem zakażenia są dzikie ptaki.

Dziś wojewoda lubelski wydał także dwa rozporządzenia w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu krasnostawskiego i graniczącymi z nim powiatów: lubelskiego i świdnickiego.

– W przypadku powiatu krasnostawskiego mamy dwa ogniska – mówi Lech Sprawka: – Jedno w Woli Orłowskiej, drugie w miejscowości Olszowiec-Kolonia. W pierwszym przypadku jest to prawdopodobnie zarażenie wtórne, związane z transportem z Uścimowa padłych indyków na fermę lisią. W drugim przypadku gospodarstwo, w którym drób został zarażony, jest w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika wodnego. W odróżnieniu od powiatu lubartowskiego, sytuacja jest tam o tyle mniej groźna, że dotyczy niewielkich gospodarstw, które – jeśli chodzi o drób – liczą po kilkadziesiąt sztuk.

Obszar zapowietrzony został wyznaczony w promieniu 3 km od ogniska choroby, a zagrożony – 7 km. W obszarze zapowietrzonym ptaki m.in. powinny być trzymane w zamkniętych obiektach.

Jak poinformował wojewoda Sprawka, w badaniu są również próbki z dwóch ferm indyków w miejscowości Orzechów-Kolonia, także w gminie Uścimów. Z kolei badania próbek z fermy kaczek w gminie Siemień w powiecie parczewskim dały wynik negatywny, co znaczy, że nie ma tam wirusa.

W pobliżu zainfekowanych kurników obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów innych niż mieszkańców czy służb kryzysowych. Wjazd odbywa się przez specjalne maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym. Hodowcy informowani są o konieczności zamykania ptaków w kurnikach.

Badania Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach potwierdziły że wirus H5N8 nie jest groźny dla ludzi.

CZYTAJ: Ekspert o zagrożeniach związanych z ptasią grypą

Załączniki (poniżej):

Rozporządzenie nr 3 Wojewody Lubelskiego z dnia 4 stycznia 2020 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów krasnostawskiego i zamojskiego

Rozporządzenie nr 4 Wojewody Lubelskiego z dnia 4 stycznia 2020 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów krasnostawskiego, lubelskiego i świdnickiego

PaSe (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version